Page 4 - IDEA Studie 17 2017 Mistni casopisy ve Scopusu
P. 4

 Studie poskytuje odpovědi zejména na tyto otázky: Jaké české a slovenské časopisy jsou indexovány ve Scopusu? Které časopisy mají pouze místní význam, a kterým se naopak podařilo prorazit mezinárodně? Kolik ryze místních časopisů je vydáváno ve srovnatelných zemích? Najdou se i časopisy, které vydávají články převážně od autorů z domovské instituce jejich vydavatele? Jak se toto liší podle typu vydavatele a oboru výzkumu? Kdo a proč v nich publikuje výzkumné články? Proč tomuto publikování někteří akademici věnují tolik času? Co z toho plyne pro hodnocení badatelského výzkumu? Jak s tím naložit do budoucna?
 Mezinárodní srovnání ukazuje, že nejen v Česku a na Slovensku, ale i v ostatních zemích EU bývalého východního bloku je vydáváno řádově více místně orientovaných časopisů, než je zvykem v zemích vyspělejších. V Česku je okolo pětiny všech indexovaných výsledků soustředěno v českých časopisech s vysokým podílem článků od domácích autorů. Česko se v tomto ohledu nejvíce podobá Litvě či Bulharsku a výrazně zaostává i za jihoevropskými zeměmi jako Portugalsko a Řecko. Zhruba polovina autorů přispívajících do českých časopisů působí v Česku a další desetina na Slovensku. Naopak v časopisech vydávaných ve srovnatelných vyspělých zemích publikují svelkou převahou cizinci. Provozování národních či přinejlepším regionálních indexovaných časopisů se ukazuje jako východoevropský fenomén.
 Některé časopisy vydávané v Česku a na Slovensku si nezadají s respektovanými časopisy zahraničními, nicméně převážná většina má pouze význam provinční. A některé z nich připomínají spíše akademický „samizdat“, kde se ve vlastní režii tiskne to, co se jinde publikovat nedá. Ryze místní časopisy vydávají nejčastěji vysoké školy, vědecké společnosti a soukromá nakladatelství. Naopak relativně málo jich vychází pod hlavičkou akademií věd obou zemí. Nedá se říci, že v některých vědních oblastech je místních časopisů výrazně méně. K nalezení jsou nejen ve vědách společenských, ale i v přírodních a zejména lékařských. Zvláštní přístup vyžadují časopisy v humanitních a uměleckých oborech, které se od podstaty zabývají problematikou místní, a pro které je tudíž takové zaměření přirozené.
 Předložené výsledky diskutujeme ve vztahu k nastavení a dodržování kritérií, jejichž splnění Scopus požaduje pro indexaci časopisu. Klademe otázky, do jaké míry je vydávání místně orientovaných časopisů přínosné pro rozvoj české vědy a co to přináší českým akademikům, kteří do nich hojně přispívají. Zamýšlíme se rovněž nad tím, jak publikování v místních časopisech souvisí s hodnocením a financováním výzkumu. Končíme řadou doporučení právě pro oblast hodnocení, která mají potenciál český výzkumný systém přiblížit vyspělým zemím.
2






























































































   2   3   4   5   6