Page 17 - IDEA Studie 20 2016 Preference klimatickych politik
P. 17

Lidé obecně (jen s malými rozdíly mezi třemi zkoumanými zeměmi) vnímají změnu klimatu jako velkou hrozbu pro zvířata a rostliny a jejich přirozený domov a také vnímají klimatické změny jako pravděpodobnou příčinu extrémních výkyvů počasí a přírodních katastrof (Obrázek 8). Toto jsou dva negativní důsledky, které jsou konzistentně vnímány jako pravděpodobné, a to nadpoloviční většinou respondentů ze zkoumaných zemí13.
Negativní dopady na respondentovu zemi, region, rodinu, kvalitu života nebo zdraví jsou hodnoceny jako pravděpodobné menším podílem respondentů. To podporuje názor, že klimatické změny jsou vnímány jako něco spíše vzdáleného, co se respondentů osobně netýká (Liu, Xie, & She, 2014; Lorenzoni & Pidgeon, 2006; Scannell & Gifford, 2013). Nicméně jen malý podíl respondentů je přesvědčen o tom, že tyto dopady
jsou nepravděpodobné. Toto procento je o něco vyšší v České republice, což indikuje (spolu smenším podílem odpovědí „Nevím“ a podobným podílem hodnocení jako „pravděpodobné“) více rozdělenou veřejnost a veřejnou diskuzi.
  Lidé vnímají změnu klimatu jako hrozbu především pro přírodu, méně však pro sebe a své okolí, a to i přesto, že si negativní dopady vesměs uvědomují. Případné pozitivní dopady jsou povětšinou vnímány jako ne- pravděpodobné.
  13 Sloučili jsme dva nejkrajnější body na sedmibodové Likertově škále od 1= nepravděpodobné po 7= pravděpodobné jako pravděpodobně a nepravděpodobně. Střední kategorie obsahuje tři prostřední body škály.
15





























































































   15   16   17   18   19