Page 20 - IDEA Studie 5 2015 Publikacni vykonnost
P. 20

Závěr (stále platný z původní studie z roku 2012)
Současný systém řízení VaV v ČR postrádá důležité informace o kvalitě výzkumu a výzkumných pracovišť, které jsou nezbytné k efektivnímu řízení na všech úrovních systému VaV. Zdrojem takových informací ve světě bývá oborové hodnocení pracovišť formou peer review vycházející z bibliometrických a dalších informací o hodnocených pracovištích. Vytvoření takového systému nebylo až donedávna reálnou prioritou českých vlád ani Rady pro výzkum, vývoj a inovace. Příprava takového hodnocení se začala rozbíhat až v roce 2012 formou Individuálního projektu národního MŠMT46 a do případného uvedení celonárodního institucionálního hodnocení do praxe uběhne zřejmě ještě řada let. Do té doby bude i nadále třeba systém VaV řídit a rozhodovat o financování s velmi omezeným portfoliem informací. Proto je nanejvýše důležité, aby byly využívány všechny dnes již existující informační zdroje, které mohou tento informační nedostatek alespoň částečně zmírnit. Je ale stejně důležité tato data interpretovat a používat jen tam, kde je to užitečné.
Analytické vhledy jako tento jsou zhlediska potřeby identifikace excelentních pracovišť v jednotlivých oborech nezbytné k tomu, aby stát (vláda a RVVI), řídicí orgány poskytovatelů (ministerstva a AV ČR) mohly provádět strategická rozhodnutí o řízení soustavy VaV, investicích a alokaci veřejné finanční podpory VaV. Stejně tak na úrovni vedení jednotlivých vysokých škol a ústavů jsou tyto informace identifikující excelentní součásti důležité pro plánování strategického rozvoje. Na úrovni jednotlivých pracovišť tyto informace mohou sloužit přinejmenším jako vnitrooborové motivace k hledání cest ke zlepšování vlastního výzkumu.
Námi zpracovaný přehled ukazuje, co by mohla a měla s poměrně nízkými náklady nechávat pravidelně zpracovávat vláda a státní instituce zodpovědné za řízení systému VaV. Náš přehled však představuje pouze jedno z řady vodítek, kterých je třeba ke kompletní a věrohodné identifikaci excelentního výzkumu na pracovištích VaV, institucích a v oborech obecně. Další vodítka jsou nezbytná kidentifikaci excelence především v těch oborech, kde se excelence projevuje jinak než ve formě článků vimpaktovaných časopisech, ať už jde o jiné publikační formy nebo o nejrůznější formy nepublikačních výsledků.
 46 Efektivní systém hodnocení a financování výzkumu, vývoje a inovací. http://metodika.reformy- msmt.cz/
  18





























































































   18   19   20   21   22