Page 5 - IDEA Studie 5 2015 Publikacni vykonnost
P. 5

Úvod
Informace o tom, kde se v daném oboru realizuje špičkový výzkum, patří mezi nutné, i když nikoli postačující, podklady efektivního řízení systému VaV na všech úrovních od jednotlivých výzkumných týmů přes fakulty vysokých škol a výzkumné ústavy až po úroveň vlády a její RVVI.11 V této studii aktualizujeme oborově specifická srovnání produkce článků v časopisech s vysokým IF pro roky 2008-2012, a to v oborech, které jsou významným způsobem zastoupeny ve WoS. Nabízíme tak srovnání, která nemohou nahradit skutečná hodnocení výzkumných pracovišť, a která nepostihují jejich produktivitu, ale která (pouze) identifikují pracoviště s největším rozsahem excelentních výsledků v daném oboru. Dále tato srovnání ukazují, ve kterých oborech jsou excelentní výsledky koncentrovány v rámci malého počtu pracovišť, a kde jsou rozloženy rovnoměrněji.
Vnaší původní studii IDEA zroku 2012 jsme porovnávali vypovídací schopnost Hodnocení RVVI12 a Analýz stavu VaVaI v ČR13 s informacemi, které poskytují naše oborová srovnání publikačních výstupů. Především jsme vysvětlovali nevhodnost jednoduchých bibliometrických srovnání mezi obory a také nevhodnost motivací založených na počtu publikací bez externího měřítka kvality. Nakonec jsme naše srovnání za roky 2006-2010 dávali do kontextu sdalšími existujícími bibliometrickými analýzami, které pokrývaly publikace do roku 2009. Tuto diskusi zde již neopakujeme.
Co měříme a jak výsledky číst
K identifikaci pravděpodobné excelentnosti daného výstupu z praktických důvodů nadále využíváme impakt faktor (IF) časopisů z databáze Web of Science (WoS).14 S ohledem na známé nedostatky IF v budoucnosti plánujeme uskutečnit alternativní srovnání založená na novějších bibliometrických ukazatelích.15
Srovnání, která pro jednotlivé vědní obory Rejstříku informací o výsledcích (RIV)16 uvádíme, odráží na spoluautory přepočtený počet článků17 publikovaných pracovišti z ČR v horní desetině (decilu) nebo v horní třetině (tercilu) časopisů řazených podle IF v rámci daného WoS oboru; tyto dvě kategorie tedy bereme jako první aproximaci
11 Skutečné hodnocení výzkumných pracovišť vyžaduje kromě informací o jejich činnosti také data o jejich zdrojích. Hodnocení činnosti pak kromě oborově specifických srovnání publikační produkce (vycházejících z bibliometrických informací, ale prováděných formou peer-review) musí také obsahovat informace o společenském a ekonomickém dopadu výsledků VaV a o způsobu řízení daného pracoviště.
12 Tj. hodnocení založených v současnosti na Metodice 2013, viz http://www.vyzkum.cz/. 13 http://www.vyzkum.cz/FrontClanek.aspx?idsekce=677142
14 K určení oborového pořadí IF daného časopisu totiž stačí využít informace již obsažené v databázi RIV a není třeba připojovat a ověřovat údaje z WoS.
15 Alternativní měřítka by mohla odlišit domácí a zahraniční citační dopad a být odolnější proti manipulacím citací; viz např. http://metodikahodnoceni.blogspot.cz/2012/05/citacni-bratstva.html.
16 http://www.vyzkum.cz/FrontClanek.aspx?idsekce=1374
17 Jde o WoS publikace typu Articles, Reviews a Letters, které byly uplatněny v rámci Hodnocení 2013.
     3






















































































   3   4   5   6   7