Page 7 - IDEA Studie 5 2015 Publikacni vykonnost
P. 7

Sloupec T, podle kterého jsou tabulky řazeny, udává počet článků v impaktovaných časopisech WoS daného pracoviště v letech 2008-2012 v časopisech v horním decilu v řazení podle výše impakt faktoru (IF) časopisu v daném oboru. Sloupce H, S a D uvádějí počty článků v časopisech v horní, střední a dolní třetině dle IF. Sloupec Σ sčítá sloupce H, S a D. Sloupce Pořadí udávají řazení pracovišť podle H a podle celkového počtu článků. Sloupec %IF udává, kolik procent svých RIV bodů za publikace získalo dané pracoviště za publikace v časopisech s IF (na rozdíl od Jrec, Jneimp, D, B či C), zatímco %T udává, kolik procent svých bodů za publikace získalo dané pracoviště z T článků v časopisech s IF. Poslední dva sloupce srovnávají procentní podíl daného pracoviště na všech publikačních bodech daného RIV oboru s jeho podílem na všech T článcích daného oboru.
Voboru BF zjevně dominují tři pracoviště,22 která vykazují vysoký počet článků v horním decilu IF, a která dohromady generují 92 % publikačních RIV bodů oboru. Pokud by byl obor řazen podle horního tercilu IF, jejich pořadí by se změnilo.
Struktura publikačních RIV bodů v oboru BF (viz poslední čtyři sloupce tabulky)23 dává podobný obrázek jako struktura počtu IF publikací. Je tomu tak ze dvou důvodů: Za prvé jde o obor, kde se RIV body primárně získávají z článků v časopisech s IF (všechna námi uváděná pracoviště oboru BF generují více než 96 % svých RIV publikačních bodů z IF publikací). Za druhé, téměř všechna pracoviště z tohoto oboru, která uvádíme v příloze v plné oborové tabulce, mají vysoký podíl svých výstupů s IF v excelentních kategoriích.24 Jinými slovy žádné z pracovišť v oboru BF v naší tabulce primárně nepublikuje v méně impaktovaných časopisech.25 V rámci oboru BF proto podíl daného pracoviště na excelentních IF publikacích dobře koreluje s jeho podílem na RIV bodech oboru.
Změny v řazení pracovišť oproti naší studii z roku 2012 mohou být důsledkem (a) změny ve vstupech (např. najímání nových výkonných pracovníků za dodatečné prostředky), (b) změny v produktivitě (využívání zdrojů), či (c) změny v započítávání (zahraničních) spoluautorů (viz poznámka pod čarou č. 14).26
Kromě již zdůrazňované skutečnosti, že prezentované výsledky v žádném případě neodhalují produktivitu pracovišť, tyto tabulace (podobně jako např. body Hodnocení zroku 2013) nenabízí mezioborově srovnatelnou metriku, která by umožnila posoudit, která pracoviště nebo které obory mají v ČR relativně blíže ke světové špičce. Je tomu tak proto, že publikační produkce světově špičkových pracovišť se oborově liší, což pouze sRIV daty nelze postihnout. Potřebu doplnění našich oborových pořadí o mezinárodní srovnání ilustrujeme v samém závěru této studie.
22 MFF UK, Fyzikální ústav AV ČR a Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT.
23 Výpočet bodů odpovídajících finančním prostředkům je uveden v dokumentu Metodiky hodnocení výsledků výzkumných organizací a hodnocení výsledků ukončených programů (platné pro léta 2013 až 2015), viz http://www.vyzkum.cz/FrontClanek.aspx?idsekce=685899.
24 Tzn., že i pracoviště na konci první desítky, která produkují malé množství článků (buď jde o pracoviště malá co do počtu vědeckých pracovníků, nebo málo produktivní, či o pracoviště primárně zaměřená na jiné obory) v oboru BF stále publikují v prvním decilu či tercilu IF, tj. jsou stále schopná dosahovat těch nejlepších výsledků (a mohou být vysoce produktivní na jednotku vstupů).
25 V tomto oboru tedy není patrná žádná vazba struktury publikací na způsob financování, který se liší mezi pracovišti AV ČR a většinou VŠ.
26 Analytické pracoviště zaměřené na vyhodnocování RIV dat by tyto tři zdroje mohlo rozklíčovat. To však je nad rámec našich současných časových možností.
  5
























































































   5   6   7   8   9