Page 9 - IDEA Studie 5 2015 Publikacni vykonnost
P. 9

v oboru onkologie a hematologie (FD) mají první tři pracoviště podle horního decilu menší podíl na celkových RIV bodech oboru než následující pracoviště, která mají významně nižší podíl svých RIV bodů z publikací v horním decilu, přestože často publikují v horním tercilu IF.
Obory se také liší v tom, jak koncentrovaná je produkce publikačních RIV bodů. V již zmiňovaném výjimečném oboru BF první tři pracoviště zabírají více než 90 % všech RIV publikačních bodů oboru, zatímco v oboru BE první tři pracoviště mají jen cca polovinu RIV publikačních bodů oboru. V oboru genetika a molekulární biologie (EB) všech třináct pracovišť z naší tabulky dohromady produkuje pouze dvě třetiny RIV publikačních bodů oboru. V oboru EB se velká část celkové produkce RIV bodů odehrává mimo pracoviště, která publikují v top časopisech. Naopak v oborech elektrochemie (CG), mikrobiologie a virologie (EE) či využití počítačů (JD) první pracoviště oboru generuje cca polovinu RIV publikačních bodů oboru.
Obecně je prvenství voborových tabulkách dáno kombinací kvality, velikosti a zaměření na daný obor v rámci jeho RIV vymezení. Velká a kvalitní víceoborová pracoviště typu MFF UK či Fyzikálního ústavu AV ČR dominují v několika oborech. Prvenství také často náleží oborově specializovanému kvalitnímu pracovišti, např. Ústavu fyzikální chemie AVČR.28 Dovolíme si zde jen zopakovat, že tato pořadí nevypovídají nic o produktivitě pracovišť, protože nepoměřují výstupy vůči vstupům.
V několika oborech existuje typicky jedno výjimečné pracoviště, které má neobvykle vysoké zastoupení publikací vhorním decilu a zároveň významně nižší podíl na oborových RIV bodech za publikace ve srovnání se svýmpodílem na oborových článcích vhorním decilu IF. Například vekonomii (AH) má Národohospodářský ústav AV ČR cca třetinový podíl na všech publikacích v horním decilu i tercilu, ale méně než desetinový podíl na bodovém financování za publikace. V podobné situaci se nachází např. Přírodovědecká fakulta UK v oboru hydrologie (DA), MFF UK v oboru zemský magnetismus (DE) nebo 1. lékařská fakulta UK v oboru ORL (FF).29
Lze snadno vysledovat i jiné (‚opačné„) typy pracovišť s neobvyklou strukturou RIV bodů pro daný obor. Například v archeologii (AC) mají FF MUNI a FF UK významné podíly na RIV bodech oboru, přestože nemají žádné publikace v časopisech nad spodním tercilem IF. Tato pracoviště tedy generují publikační RIV body jiným způsobem než ostatní pracoviště v oborové tabulce. Jsou zde možné dva druhy odlišností: neobvykle vysoké zastoupení článků v časopisech ve spodním tercilu IF a neobvykle vysoký podíl publikačních RIV bodů mimo časopisů s IF.
na bodové hodnotě článků je minimálně 10 %. Takovéto rozdíly vpublikační praxi pak díky jednotnému pravidlu pro spoluautorské podíly ovlivňují rozdělování RIV podpory uvnitř oborové skupiny. Dále je možné, že jsou tato oborová srovnání ovlivněna uváděním jiných RIV oborů, než které danému článku skutečně přísluší ve WoS. Dále je možné, že kvalitní pracoviště teoretické fyziky typicky publikují mimo obor BE, tj. v oborech jako je BG či BM. Systematické podchycení takové praxe je nad možnosti této studie, ale je snadno odhalitelné v rámci panelových hodnocení. Konečně je možné, že některé časopisy v horním tercilu IF jsou v rámci své specializace podobně významné jako časopisy v horním decilu IF. Takovéto rozdíly opět postihne jen peer review hodnocení.
28 Jsou ale samozřejmě i ústavy, které nejsou na první pozici v žádném oboru, např. Geologický ústav AV ČR.
29 Uvádíme zde příklady pouze z oborů, kde je aspoň 10 publikací v horním decilu IF.
 7


























































































   7   8   9   10   11