Page 26 - IDEA Studie 6 2017 Pod poklickou Beallovych seznamu
P. 26

Dopad „sporných rozhodnutí“ na rozdíly mezi zeměmi
Macháček a Srholec (2016) ukázali, že predátorské publikování je zdaleka nejvíce rozšířeno v rozvojových zemích. Naopak autoři ze zemí OECD v těchto časopisech publikují poměrně zřídka. Nyní jsme však odhalili slabiny v samotných Beallových seznamech. Zhruba pro pětinu sledovaných výsledků nám označení predátorské vychází jako sporné, protože jsou otištěny včasopisech, které vědecká komunita považuje za relevantní. Je tudíž zajímavé se podívat, do jaké míry se závěry předchozí analýzy změní, pokud tato sporná rozhodnutí vezmeme při rozboru mezinárodních rozdílů v úvahu.
Obrázek 8 ukazuje revidované výsledky pro skupiny zemí podle ekonomické úrovně. Země OECD jsou prezentovány zvlášť, aby nezkreslovaly průměry za ostatní skupiny. Zbývající země jsou roztříděny v závislosti na hrubém národním důchodu na obyvatele podle třídění Světové banky (2016) do skupin s vysokým důchodem („high income“), středně vysokým důchodem („medium high income“), středně nízkým důchodem („medium low income“) a nízkým důchodem („low income“). Seznam vydavatelství je nově rozdělen na dvě kategorie, a to časopisy vycházející pod hlavičkou Frontiers a Impact Journals, což jsou hlavní sporná rozhodnutí, a pod hlavičkou všech ostatních vydavatelství na tomto seznamu. Kategorie samostatných časopisů zůstává stejná jako v předchozí studii.
Revidované srovnání ukazuje, že skutečný rozdíl mezi zeměmi OECD a zbytkem světa ve sklonu k predátorskému publikování je zřejmě ještě větší než odhadovala předchozí studie. Po odečtení výsledků publikovaných včasopisech pod Frontiers a Impact Journals vychází v průměru zemí OECD jako predátorské pouze 0,6 % ze všech výsledků, které byly od autorů z těchto zemí v letech 2013 – 2015 indexovány ve Scopusu, což je téměř o polovinu méně než uváděla naše dřívější studie. Zároveň ve všech ostatních skupinách se včasopisech vycházejících pod hlavičkou těchto dvou vydavatelství publikovalo mnohem méně, a tudíž se jejich výsledky příliš nezměnily. Z toho plyne, že nová zjištění ohledně vydavatelství Frontiers a Impact Journals sice citelně mění výsledky za země OECD, ale jinak závěry předchozí studie ohledně celosvětových rozdílů zůstávají v platnosti.
24






























































































   24   25   26   27   28