Page 36 - IDEA Studie 6 2017 Pod poklickou Beallovych seznamu
P. 36

Záměrně se vyhýbáme tomu, abychom rozhodnutí Jeffrey Bealla, která vychází jako „sporná“, rovnou označili za „špatná“. Ani jeden z indikátorů, který jsme k tomuto účelu použili, totiž není sám o sobě bezchybný. Za jistých okolností si lze představit, že se sofistikovanému predátoru může podařit i tyto indikátory obelhat. SJR index je sice odolný proti jednoduchým manipulacím jako samocitace, ale již nikoliv zcela vůči umělému navyšování pomocí vzájemného citování nějakým způsobem spřízněných časopisů. Stejně tak nelze vyloučit, že si z některých časopisů udělají publikační predátorský klub autoři z vyspělých zemí. Do budoucna by například bylo přínosné podrobit podrobnějšímu rozboru, jakým přesně způsobem dosahují časopisy vycházející pod hlavičkou Frontiers and Impact Journals, tak vysokých SJR indexů. Jestli se jejich citační profil náhodou nějak podezřele neliší od ostatních časopisů s podobně vysokým citačním ohlasem.
Ve Scopusu je sice indexováno zhruba o polovinu více časopisů než ve WoS, ale konkrétně časopisů podezřelých z predátorských praktik je tam hned desetkrát více. Avšak ani WoS není vůči pronikání predátorů imunní, a to včetně těch, kteří nám vychází jako hlavní podezřelí. Citační databáze nejsou neprůstřelný nástroj pro prověření případného predátorství časopisu. Nejlépe jsou použitelné pro určení špičkových časopisů. Naopak časopisy snízkými citačním ohlasem jsou prostě podřadné či zcela irrelevantní bez ohledu na to, jestli jsou predátorské ve smyslu seznamů Jeffreyho Bealla, parazitují na financích točících se v oblasti vědy jiným způsobem anebo se jim prostě jenom nedaří prorazit. Razítko „green tick“ bílé listiny DOAJ se prozatím ukazuje slibně, ale pro silnější závěry si bude nutné počkat, až bude dokončeno přezkoumání všech časopisů v této databázi, a až bude tento způsob indexace zaveden po delší dobu.
Pro Česko a Slovensko nepřinesla revize výsledků předchozí IDEA studie na základě těchto nových zjištění dobré zprávy. Na rozdíl od většiny ostatních zemí OECD se podíl predátorských výsledků příliš nezmenšil. V Česku je to okolo 1 % z celkových indexovaných dokumentů, což je řádově pár stovek článků ročně, takže stále nikterak tragická čísla. Některá výzkumná pracoviště se sice predátorského publikování účastní více než národní průměr, ale z hlediska fungování systému jako celku se prozatím nejedná o kritický problém k řešení. Řada dalších zemí, včetně Slovenska, je na tom ještě daleko hůře. Nicméně varovný je trend růstu predátorského publikování z posledních let, takže do budoucna je třeba se mít na pozoru. Zasáhnout je třeba
34































































































   34   35   36   37   38