Page 8 - IDEA Studie 7 2017 Podpora rodin s detmi
P. 8

I D E A P R O V O L B Y 2 0 1 7 Podpora rodin s dětmi: daně, dávky a veřejné služby
 Důsledky rodinných politik
Česká  rodinná  politika  se  vyznačuje  zaměřením  na  rodiny  s  malými  dětmi,  které  jsou  podporovány formou velmi dlouhé placené rodičovské dovolené, a na rodiny s dětmi a s jedním  vydělávajícím, které získávají podporu především formou daňových slev na dítě a na manžela/ manželku  bez  příjmu.  Podpora  rodin  formou  služeb  pak  v  mezinárodním  srovnání  výrazně  zaostává. To se odráží ve velmi malém podílu dětí předškolního věku navštěvujících zařízení  péče  o  děti.  Jak  se  tato  specifika  odrážejí  v  postavení  žen  na  trhu  práce  a  v  porodnosti  diskutujeme v této části textu.
1.  Propad v zaměstnanosti žen v období mateřství. Míra zaměstnanosti žen bez dětí či  s odrostlými dětmi patří k nejvyšším v EU (88 % bezdětných žen a 91 % žen s dětmi staršími  12  let  je  zaměstnaných,  viz  Graf  4   ).  České  ženy  tedy  vykazují  vysoký  zájem  o  zapojení  na  trhu  práce.  Na  druhou  stranu  většina  českých  žen  plně  využívá  jednu  z  nejdelších  rodičovských  dovolených  v  EU  a  zůstává  s  dětmi  doma  nejméně  tři  roky,  ale  často  i  déle.  Mezi ženami s dětmi do 6 let věku je tak zaměstnaných pouze 44 % a ČR vykazuje nejvyšší  propad  zaměstnanosti  žen  v  důsledku  mateřství.  Nezanedbatelná  část  tohoto  propadu  je  přitom zřejmě nedobrovolná a vynucená institucionálními bariérami. Zvýšení zaměstnanosti  žen  s  malými  dětmi  by  přitom  mohlo  mít  pozitivní  dopady  na  veřejné  rozpočty  i  rozpočty  domácností (Kalíšková a Münich 2012).
2.   Vysokánezaměstnanostžensdětmi. V roce 2015 v ČR přesahovala míra nezaměstnanosti  žen  téměř  o  polovinu  míru  nezaměstnanosti  mužů  (6,1  vs.  4,2  %).  Genderová  mezera  v  nezaměstnanosti  o  velikosti  45  %  staví  ČR  na  první  místo  v  celé  EU  (viz  Graf  5   ).  K  největším  rozdílům  v  nezaměstnanosti  žen  a  mužů  pak  dochází  mezi  osobami  s  malými  dětmi. Zatímco rozdíl v nezaměstnanosti mezi ženami a muži bez dětí do 14 let je velmi malý  (11% genderová mezera, viz Tabulka 2 ), u osob s dětmi do 14 let tento rozdíl dosahuje 212 %  (míra nezaměstnanosti 8,1 % u žen vs. 2,6 % u mužů). Vysoká míra nezaměstnanosti se pak  týká i žen s maturitním a vysokoškolským vzděláním a u třetiny z nich je dokonce delší než  6 měsíců (Bičáková a Kalíšková 2016).
3.   Výrazné mzdové rozdíly mezi muži a ženami.  Dlouhé  období  péče  o  děti  vede  k  zastarávání  lidského  kapitálu  a  profesních  dovedností  žen  a  negativně  dopadá  na  jejich  mzdy  po  návratu  do  práce,  a  to  po  celý  zbytek  jejich  pracovní  kariéry.  I  proto  jsou  rozdíly  v průměrných mzdách mužů a žen jsou v ČR druhé nejvyšší v EU (po Estonsku) a nejvyšších  hodnot  dosahují  mezi  35  a  44  rokem  věku  (28  %),  kdy  se  většina  žen  vrací  po  rodičovské  dovolené do zaměstnání. Mzdové rozdíly mužů a žen se potom výrazně prohlubují s počtem  vychovaných dětí (Pytlíková 2015).
 8




























































































   6   7   8   9   10