Page 3 - IDEA Studie 9 2017 Prijmy senioru
P. 3

I D E A P R O V O L B Y 2 0 1 7
Příjmy seniorů: práce, nástupní důchody a jejich valorizace
  Shrnutí klíčových skutečností
•   Pravidelné příjmy u lidí v důchodovém věku tvoří téměř výlučně státní starobní  důchod z I. pilíře důchodového systému. Většina důchodců nemá pracovní příjmy  a jejich dobrovolné úspory ve III. pilíři jsou malé a většinou vybírané jednorázově  při odchodu do důchodu.
•   Důchodový systém nedostatečně zohledňuje práci v důchodovém věku. Pokud  senior při ročním přesluhování nepobírá důchod, jeho budoucí měsíční důchod se  zvýší přibližně o 7,6 %. Při přesluhování obětovaný důchod a odvedená pojistná  a daně se seniorovi s průměrnou mzdou vrátí až za 28 let, čehož se průměrný  přesluhující muž nedožije.
•   Pro stát, seniory i společnost je výhodné, pokud senioři pracují i po dosažení  důchodového věku. Seniorům se díky výdělečné činnosti zvýší životní úroveň. Stát  od pracujících seniorů vybírá vyšší daně a pojistné a vydá méně na sociální dávky.  Společnost zároveň s odchodem seniorů z trhu práce přichází o jejich cenné  pracovní zkušenosti a lidský kapitál, jejichž využití je zásadní pro dlouhodobý  ekonomický růst.
•   Po dosažení důchodového věku pracuje pouze 13 % českých důchodců, oproti  více jak 30 procentům v zemích s nejvyšším zapojením důchodců na trhu práce.  Drtivá většina Čechů odchází z práce do důchodu při dosažení důchodového věku  pouze proto, že získali nárok na starobní důchod. Naopak zdravotní omezení  a ztráta zaměstnání jsou pro načasování odchodu do důchodu a nepracování  v době pobírání důchodu v ČR málo podstatné
•   Starobní důchody, dominantní příjem u většiny starobních důchodců, přitom  nahrazují předchozí příjmy pouze v omezené míře. Čisté příjmy zaměstnance  odcházejícího do důchodu v roce 2013, který celý život vydělával průměrnou  mzdu, klesnou s odchodem do důchodu o 42 procent.
•   Systém důchodového zabezpečení výrazně redistribuuje od seniorů s vyššími  příjmy k těm s nižšími. Například starobní důchod muže-zaměstnance  s dvojnásobkem průměrné mzdy v ekonomice odpovídá 41 % jeho předchozí čisté  mzdy, zatímco u zaměstnance s 50 % průměrné mzdy starobní důchod odpovídá  85 % čisté mzdy.
•   Pro vývoj výše důchodu v následujících letech po odchodu do důchodu je klíčové  nastavení valorizace. Ta v současnosti udržuje reálnou kupní sílu během života  v důchodu, ale obvykle zaostává za průměrným růstem reálných mezd. Zaostává  přitom tím více, čím vyšší je nástupní starobní důchod.
•   Nastavení důchodového systému relativně efektivně chrání české důchodce před  pádem pod hranici chudoby. Sedmiprocentní podíl seniorů nad 65 let pod touto  hranicí je čtvrtý nejnižší v EU. Důchodový systém ale většinu důchodců neochrání  před výrazným poklesem životní úrovně.
3























































































   1   2   3   4   5