Page 17 - IDEA Studie 05 2020 Odchody do duchodu
P. 17

ODCHODY DO DŮCHODU V ČESKU:
ROLE OČEKÁVÁNÍ A ZDRAVOTNÍHO STAVU V MEZINÁRODNÍM SROVNÁNÍ IDEA 2020
3. Očekávání o odchodu do důchodu v předdůchodovém věku a jejich realizace
V této kapitole se zabýváme očekáváním odchodu do důchodu a jeho realizací. V odborné literatuře je obecný konsensus, že očekávání lidí v předdůchodovém věku ohledně jejich vstupu do důchodu jsou poměrně přesná, a to jak s ohledem na načasování, tak s ohledem na očekávaný příjem (Chan a Stevens, 2004). Řada zahraničních studií navíc ukazuje, že determinanty očekávání ohledně vstupu do důchodu jsou v souladu se situací každého jednotlivce, mezi které se například řadí zdravotní stav nebo typ zaměstnání. Převážně však jde o studie mapující situaci v USA; v evropských zemích se vliv očekávání na přechod do důchodu prakticky nezkoumal.
V této studii tedy zacelujeme mezeru v odborné literatuře na základě šetření programu SHARE, které se ptalo pracujících respondentů na pravděpodobnost, s jakou očekávají, že budou ve věku 63 let pracovat na plný úvazek. Průměrný věk respondenta, který odpovídá na tuto otázku je 55 let. Jelikož jde o očekávanou pravděpodobnost pracovat, hodnoty odpovědi se zde pohybují v rozmezí 0 a 100. Celkově bylo v rámci SHARE na tuto otázku dotazováno 13 tisíc jednotlivců. Když se však omezíme jenom na ty jednotlivce, které pozorujeme následně ive věku 63 let, počet pozorování se zúží na hodnotu 4 300.
Nejdříve se zaměříme na porovnání podílu jednotlivců s vysokými očekáváními napříč evropskými zeměmi a regiony (Graf 10). Zde jsme za vysoká očekávání ohledně pracovní aktivity označili odpovědi, které uváděly hodnoty pravděpodobnosti pracovat vyšší než 75 %. Podíl pracujících s vysokým očekáváním je v grafu zobrazen zvlášť pro muže a pro ženy. Pozorujeme zde, že Česko má podobný podíl pracovníků s vysokým očekáváním jako Německo. Jedná se o 45 % mužů a 25 % žen. Naopak ve Skandinávii a jižních státech Evropy jsou tato očekávaní výrazně vyšší než v Česku a v Německu. V kontextu rozdílného důchodového věku v Německu a v Česku jsou zobrazené hodnoty vlastně překvapivé, a to zejména z toho důvodu, že následně v Česku pozorujeme velmi malý podíl pracujících v důchodovém věku.
 15




























































































   15   16   17   18   19