Page 18 - IDEA Studie 05 2020 Odchody do duchodu
P. 18

ODCHODY DO DŮCHODU V ČESKU:
ROLE OČEKÁVÁNÍ A ZDRAVOTNÍHO STAVU V MEZINÁRODNÍM SROVNÁNÍ
Graf 10: Podíl pracujících, kteří uvedli vysoká očekávání ohledně své pracovní aktivity ve věku 63 let (mezinárodní srovnání)
Zdroj: SHARE (vlastní výpočty)
IDEA 2020
  Podrobnější vhled do těchto očekávání nám dále nabízí Graf 11 a Graf 12, které zobrazují tato očekávání zvlášť pro různé kategorie zaměstnání a pro pracující s různou úrovní dosaženého vzdělání. Jak by se dalo očekávat, zejména vysoce kvalifikovaní a vysokoškoláci deklarují velmi vysokou pravděpodobnost pracovat ve věku 63 let. Tato očekávání v Česku jsou jedněmi z nejvyšších ve srovnání s ostatními státy Evropy. V Česku tak zjevně lidé ve věku 50 až 60 let neočekávají žádné vysoké bariéry ve výkonu jejich práce až dosáhnou věku 63 let. To však nekoresponduje s tím, co následně pozorujeme v okamžiku, kdy tohoto věku dosáhnou.
Z grafů je též zřejmé, že v Česku existuje značný rozdíl mezi očekáváními u pracovníků s různým zaměstnáním a vzděláním. Lidé pracující v nízce kvalifikovaných profesích mají výrazně nižší očekávání, že budou v 63 pracovat, a to téměř o polovinu, než pracovníci vprofesích vyžadujících vysokou kvalifikaci. To samé pozorujeme v Grafu 12, který ukazuje podíl pracovníků s vysokým očekáváním podle výše dosaženého vzdělání. Vysokoškoláci v Česku mají dokonce výrazně vyšší očekávání než v Německu (cca 62 % jich očekává, že bude v 63 letech pracovat ve srovnání se 48 % v Německu). To ilustruje, že zejména tzv. bílé límečky a kvalifikovaní pracovníci opravdu
16



























































































   16   17   18   19   20