Page 9 - IDEA Studie 11 2017 Vyberove parovani partneru
P. 9

vymizet během prvních pár let po dokončení studia. Druhým mechanismem je tvorba párů na pracovišti, pokud jsou pracoviště do nějaké míry segregována podle studijních oborů, jako například nemocnice, IT firmy apod. Tento zdroj homogamie by naopak s přibývajícími lety od ukončení studia rostl.
Ačkoli na základě našich dat nejsme schopni tyto dva mechanismy rozlišit, můžeme se alespoň pokusit odpovědět na otázku, zda má míra homogamie nějakou souvislost s odvětvím, ve kterém pár pracuje. Vypočítali jsme proto index H pro páry, které pracují ve stejném odvětví podle standardní klasifikace ekonomických činností EU (NACE). Páry, které pracují ve stejném odvětví, mají velmi vysoký index H, a to na úrovni 204,8 %, zatímco páry, které pracují v různých odvětvích, mají index H pouhých 58,5 %. Tyto výsledky jsou v souladu s hypotézou, že vztahy na pracovišti postupně dominují jako zdroj oborové homogamie a zatlačují do pozadí sociální sítě, vytvořené v průběhu studií.
Oborová homogamie a struktura nabídky na sňatkovém trhu
I na sňatkovém trhu je při hledání rovnováhy třeba brát v úvahu strukturu nabídky. „Nejmužštějším“ oborem je ve většině zemí inženýrství, „nejženštějším“ vzdělávání. Fakt, že ženy jsou stále ještě v některých studijních oborech výrazně podreprezentovány, způsobuje velké rozdíly mezi obory v jejich potenciálu pro vytváření homogamních párů uvnitř oborů. Genderové rozdělení má přímý mechanický vliv na maximální možný rozsah oborové homogamie. Například v oboru inženýrství, kde muži tvoří 80 % všech studentů, bude pro většinu těchto mužů nemožné si najít partnerku v rámci svého oboru. Naopak 20 % žen má ve svém oboru na výběr mnoho potenciálních partnerů. Není proto překvapivé, že ženy, které absolvovaly inženýrské obory, vytvořily homogamní pár v 60,5 %, zatímco ve službách, které jsou z hlediska genderového složení studentů nejvyrovnanější, tvořil podíl homogamních párů jen 22,3 %
Mezi zeměmi jsou v rozsahu oborové homogamie velké rozdíly. Hodnoty indexu H se pohybují od 56 % v Litvě až po 142 % na Slovensku. Jednoduchý průměr za všechny země je 96,6 %. V následující mapě je 24 zemí EU barevně rozděleno podle míry oborové homogamie mezi páry. Čím vyšší je hodnota indexu H, tím vyšší je v dané zemi tendence k oborovému homogamnímu párování.
7





























































































   7   8   9   10   11