Page 7 - IDEA Studie 11 2017 Vyberove parovani partneru
P. 7

studia partnera/partnerky. V analýze jsou zahrnuty všechny páry, které sdílí společnou domácnost. Celkem jde o 128 040 párů, z nich 75 % je sezdaných. V doplňující analýze zkoumáme ještě 58 412 párů, kde jeden z partnerů dosáhl vysokoškolského a druhý středoškolského vzdělání.
Pár je v analýze označen za homogamní v případě, že oba partneři dosáhli vysokoškolského titulu ve stejném studijním oboru. LFS rozlišuje 8 studijních oborů – vzdělávání, humanitní obory, sociální vědy, přírodní vědy, inženýrství, zemědělství, zdravotní vědy, služby.
Měření oborové homogamie Celkový rozsah oborové homogamie
V Evropské unii je 36,4 % párů mezi dvěma vysokoškoláky homogamních, tedy tvořených partnery, kteří vystudovali stejný obor.
Protože není zřejmé, do jaké míry je tento výsledek dán výběrovým párováním a do jaké míry odpovídá genderovému složení jednotlivých oborů, srovnáváme ho s modelovou situací, kdy jsou páry tvořeny náhodným přiřazením partnerů bez ohledu na studijní obory. Na základě tohoto srovnání je zřejmé, že oborová homogamie existuje ve všech sledovaných oborech, s nejnižšími hodnotami pro absolventy studia služeb a zemědělství a nejvyššími hodnotami pro absolventy studia společenských a zdravotních věd.
Sumarizačním měřítkem homogamie je pak poměr sledovaného podílu homogamních párů a podílu homogamních párů, který bychom očekávali za hypotetického předpokladu náhodné tvorby párů. Tento index (H) vyjadřuje oborovou homogamii v procentech, kde 0 % znamená nulovou tendenci k vytváření homogamních párů. Hodnota indexu H na celoevropské úrovni je 98,8 %, což znamená, že náhodně vybraný pár je dvakrát pravděpodobněji homogamní, než bychom očekávali v případě náhodného párování. Pro páry, kde má jeden z partnerů středoškolské a jeden vysokoškolské vzdělání, činí hodnota indexu 25,6 % (25,8 %) pro páry, kde má vysokoškolské vzdělání žena (muž).
Vzhledem k tomu, že páry s rozdílnou úrovní vzdělání se pravděpodobně neseznámily v průběhu studií, poukazuje tento fakt na důležitost setkávání na pracovišti a také navýznam homofilních preferencí partnerů při formování párů. Jako první krok ke zhodnocení důležitosti interakcí na pracovišti jsme zkoumali podíl homogenních
5



























































































   5   6   7   8   9