Page 8 - IDEA Studie 11 2017 Vyberove parovani partneru
P. 8

párů, které pracují ve stejném odvětví. Kdyby interakce na pracovišti hrály při párování hlavní úlohu, tento podíl by měl být vysoký. Ve skutečnosti ale tvoří jen méně než 30 % u párů středoškolsky a vysokoškolsky vzdělaných a 37 % u párů, kde oba partneři mají vysokoškolské vzdělání.
Oborová homogamie pro jednotlivé dvojice oborů
Liší se míra výběrového párování mezi jednotlivými dvojicemi oborů? Měřítkem, které jsme použili k zodpovězení této otázky, je standardní měřítko pozitivního výběrového párování používané v sociologii a demografii – logaritmus poměru šancí. Ten poměřuje šance, že u absolventů dvou oborů se budou formovat homogamní páry a šance, že se budou formovat páry heterogamní. Z našich výsledků vyplývá, že u všech vzájemných párů oborů existuje silná tendence k homogamii, přičemž nejnižší je tento sklon u páru absolventů oborů společenské vědy a inženýrství a nejvyšší u páru absolventů oborů humanitní vědy a zemědělství. Tyto výsledky naznačují, že hodnota párování s absolventem stejného oboru v porovnání s partnery z jiných oborů je velmi vysoká pro absolventy zemědělských oborů a relativně nízká pro absolventy sociálních věd, kteří jsou kompatibilnější nebo otevřenější k možnosti vytvořit pár s absolventy jiných oborů.
Potkali se už na studiích, nebo až v práci?
Na vývoj oborové homogamie v čase má vliv mnoho faktorů. Index H se může měnit kvůli šokům na sňatkovém trhu, které ovlivňují všechny účastníky, kvůli různému sklonu koborové homogamii mezi jednotlivými kohortami absolventů nebo také kvůli měnícímu se složení sledovaného vzorku.
Ke zjištění vlivu kalendářního roku, jednotlivých kohort absolventů a doby, která uplynula od ukončení studia na oborovou homogamii, využíváme Poissonův log-lineární regresní model.
Z výsledků regresní analýzy není patrný žádný trend – vliv kalendářního času nebo různých kohort absolventů na vývoj oborové homogamie na celoevropské úrovni. Při sledování homogamie z hlediska doby od ukončení studia ale zjišťujeme, že v časovém období do 5 let od ukončení studia roste výskyt oborové homogamie rychle a následně se křivka vyrovnává v období od 5 do 10 let od ukončení studia.
Tento jev mohou vysvětlit dva základní mechanismy. První je tvorba párů v průběhu studia, kterou ale v datech pozorujeme až se zpožděním. Tento zdroj homogamie by měl
6


























































































   6   7   8   9   10