Page 16 - IDEA Studie 13 2015 Predikce poctu veznu
P. 16

identifikován pachatel a zahájeno trestní stíhání. Toto procento rostlo u loupeží a krádeží, a naopak klesalo či kolísalo u ostatních kategorií kriminality.
Grafy 11 a 12 ukazují důležitý konzistentní trend: zvyšující se úspěšnost trestního stíhání, měřenou jako pravděpodobnost, že státní zástupce na obviněného pachatele podá obžalobu k soudu a pravděpodobnost, že obžalovaného pachatele soud odsoudí. Obě tyto pravděpodobnosti trvale a téměř lineárně rostly prakticky u všech kategorií trestných činů.
Nejvíce bezprostřední vliv na velikost vězeňské populace má rozhodnutí soudců, zda odsouzenému pachateli uloží nepodmíněný trest. Nepodmíněné tresty jsou poměrně vzácné. Ve vyšší míře jsou ukládány za vraždy a loupeže, u ostatních kategorií kriminality je do vězení odsouzeno typicky 10 až 30 procent pachatelů (Graf 13). Právě unejpočetnější skupiny pachatelů, tj. pachatelů krádeží, vzrostlo procento nepodmíněných trestů z20 na 30 procent. U ostatních kategorií kriminality spíše klesalo.
Graf 14 ukazuje průměrnou délku uložených nepodmíněných trestů. Zde je trend zcela jednoznačný – stoupající. Soudy ukládají čím dál delší nepodmíněné tresty. U řady kategorií pozorujeme akceleraci růstu či skokovou změnu po účinnosti nového trestního zákoníku – opět typicky u krádeží.
Skutečnou dobu, kterou vězeň stráví ve vězení, určuje i to, zda bude pachatel propuštěn před uplynutím celé délky trestu. Graf 15 zobrazuje, jaké procento vězňů je každé čtvrtletí podmíněně propuštěno z výkonu trestu. I v tomto aspektu měla trestní praxe tendenci být vůči pachatelům čím dál méně shovívavá. Podíl propouštěných pachatelů klesal zejména u relativně bagatelní kriminality (trestné činy v dopravě, proti rodině a dětem, ohrožovací trestné činy). Ve výsledku tak doba skutečně strávená ve vězení vzrostla ještě více než délka trestu, kterou ukládají soudy.
Počet vězňů ovlivňuje – aspoň dočasně – i délka trestního řízení. Pokud se trestní řízení zrychluje, do věznic se „tlačí“ noví vězni odsouzení po relativně krátkém procesu, zatímco vězni odsouzení dříve po relativně dlouhém procesu je ještě neopustili. Z Grafu 16 vidíme výrazné zkracování trestního řízení u soudů u všech kategorií kriminality. Například u krádeží délka trestního řízení u soudů se zkrátila z 9 na 5,5 měsíce. K podobnému zrychlení trestního řízení došlo i u státních zástupců (pro úsporu místa neukazujeme).
14




























































































   14   15   16   17   18