Page 13 - IDEA Studie 14 2017 Rodinna politika ve volebnich programech
P. 13

I D E A P R O V O L B Y 2 0 1 7 Rodinná politika ve volebních programech: přehled a rozbor
  Otázka č. 3: Zacílení podpory rodin s dětmi na rodiny sociálně potřebné. Je současné nastavení dávkové podpory rodin s dětmi vhodně nastaveno nebo by se mělo více přesměrovat na určité typy rodin? Které?
Shrnutí programů stran:
Změny dávkového systému zmiňuje ve svých volebních programech většina politických subjektů. Pouze ČSSD, SPO a SZ ale navrhují takové zvýšení dávek, které je zaměřené na sociálně potřebné rodiny. ČSSD konkrétně slibuje nárok na porodné a přídavky na děti pro rodiny až do 3,5násobku životního minima (dnes do 2,7násobku) a zvýšení porodného na 15000 Kč (dnes 13000 pro první a 10000 Kč pro druhé dítě). SPO pak požaduje zavedení valorizace dětských přídavků podle inflace. SZ chce zavést plošný nárok na peněžitou pomoc v mateřství, který nebude vázaný na nemocenské pojištění, a nárok na kratší varianty rodičovského příspěvku i pro osoby bez historie příspěvků do systému zdravotního pojištění. Dále SZ navrhuje mimořádné příspěvky v nezaměstnanosti pro rodiče samoživitele podle počtu jejich dětí.
Další strany pak hovoří o zvyšování dávek, které pobírají rodiny s nejmenšími dětmi bez ohledu na výši příjmu navrhuje nárok na rodičovský příspěvek i pro prarodiče a zrušení stropu pro peněžitou pomoc v mateřství (PPM). O zvýšení mateřské pak hovoří i volební program KSČM. SZ chce prosadit rychlejší čerpání rodičovského příspěvku v délce 12 měsíců.
Piráti se ve svém volebním programu nezabývají cílením ani výši dávkové podpory, ale podpořili by zjednodušení systému daní i dávek pomocí zavedení jediné dávky na děti pro pracující i nepracující rodiče. Prosazují nahrazení složitého systému daňových slev (pro pracující) a přídavků na děti (pro nepracující a rodiny s nízkými příjmy) jedinou dávkou pro pracující i nepracující rodiny, kde by nebylo nutné testovat příjmy ani žádat o daňové odpočty. Ostatní volební programy problematiku dávek nezmiňují (KDU-ČSL, Realisté) nebo zmiňují podporu rodin s dětmi bez konkrétních návrhů (KSČM).
Komentář:
Český systém státní sociální podpory je výrazně zaměřen na rodiny s malými dětmi bez ohledu na výši jejich příjmu. Systém tak málo reflektuje sociální potřebnost (Kalíšková, 2017). Návrhy na zvýšení přídavků na děti a rozšíření okruhu rodin, které na ně mají nárok (ČSSD a SPO), by tento problém mohly částečně zmírnit. Jak jsme ukázali ve studii Janský, Kalíšková a Münich (2016) přídavky na děti jsou nejefektivnějším nástroj na snižování míry ohrožení chudobou.
Návrhy na navýšení porodného a nároku na něj (ČSSD) a zavedení plošné peněžité pomoci v mateřství (SZ) jsou také zacílené na rodiny s nízkými a středními příjmy, ale pouze ty z nich, kde jsou právě narozené děti. Dlouhodobý problém chudoby rodin tedy neřeší. Další návrhy na změny systému jsou pak opět cílené na rodiny s nejmenšími dětmi bez ohledu na výši jejich příjmu.
Piráti přichází s odlišnou koncepcí, která neřeší zvýšení nebo snížení podpory, ale cílí na zjednodušení celého systému pomocí zavedení jediné dávky pro pracující i nepracující rodiče. Jejich návrh jistě zaslouží pozornost, protože současný systém kombinující přídavky na děti
13
























































































   11   12   13   14   15