Page 20 - IDEA Studie 17 2016 Prime dotace a soukrome vydaje na VaV
P. 20

charakteristikách jsou využívány histogramy četnosti pořadí návrhů projektů. Naznačí, zda mají hodnotitelé sklon třídit projekty vzhledem k hraničnímu pořadí. Pokud k tomu dochází, měli bychom pozorovat, že projekty, o kterých jsou hodnotitelé znějakého důvodu přesvědčeni, že by měly být podpořeny, se přehoupnou těsně „nad čáru“. Projekty, u kterých se předpokládá horší výsledek, naopak zůstanou pod touto hranicí. Výsledkem takového třídění projektů by měla být kumulace většího počtu projektů těsně nad hraničním pořadím a naopak nízký počet projektů těsně pod hranicí.
Obrázek 1 ukazuje, kolik návrhů projektů se umístilo na jakém pořadí vzhledem khranici pro udělení podpory reprezentované nulou. Ke shodě pořadí několika projektů může dojít, pokud získají stejné bodové ohodnocení. Potvrzuje se kumulace těsně nad hraničním pořadím a relativně malý počet projektů těsně pod ním. Nejzřetelnější je tento zlom uprvních dvou podprogramů ALFA. Další odhady dopadu podpory lze proto interpretovat pouze jako asociaci mezi udělením podpory a soukromými výdaji firem na VaV, nikoliv jako kauzální souvislost, protože sledované vztahy jsou kombinací účinků poskytnutí dotace a dalších skrytých vlivů, které v naší analýze nedokážeme zohlednit.15
 15 Bronzini a Iachini (2014, s. 113) narazili na ještě výraznější rozdíl v četnosti projektů těsně pod a nad hraničním pořadím, i když v tom podle vlastních slov nevidí zásadní problém pro validitu RD metody, protože o pořadí projektu nerozhodují samotní uchazeči. Podle našeho názoru však i třídění projektů ze strany grantových agentur může zneplatnit validitu kauzální interpretace výsledků.
18































































































   18   19   20   21   22