Page 26 - IDEA Studie 17 2016 Prime dotace a soukrome vydaje na VaV
P. 26

Odhadnuté koeficienty v Tabulce 4 potvrzují, že po poskytnutí podpory soukromé výdaje na VaV podpořených uchazečů narostly výrazně rychleji než u nepodpořených uchazečů, v důsledku čehož se snížily i rozdíly mezi nimi v jejich absolutní úrovni, tedy alespoň vlogaritmickém vyjádření. Před poskytnutím podpory vykazovali úspěšní uchazeči o podporu nižší úroveň soukromých výdajů na VaV než neúspěšní uchazeči a zároveň mezi nimi vycházel záporný avšak statisticky nevýznamný rozdíl vmíře růstu. Odhadnuté koeficienty je nicméně nutno vnímat jako indikativní, protože dostupná data při nízkém počtu pozorování neumožňují přesnější odhady regresních koeficientů.
Rozdíly mezi podskupinami uchazečů
Poslední část empirické analýzy se zabývá otázkou, jestli se rozdíl v růstu soukromých výdajů na VaV u podpořených a nepodpořených uchazečů lišil pro různé velikostní kategorie firem a u jednotlivých podprogramů ALFA. Předešlá literatura totiž uvádí, že odhad slabého dopadu dotací na vzorku všech firem může být kombinací významného nárůstu výdajů na VaV u malých firem, které si bez podpory obtížně zabezpečují financování VaV a nízkého (až nulového) motivačního účinku u větších firem, kde podpora může plně nahrazovat jejich vlastní zdroje (Bronzini a Iachini 2014).
Tabulka 5 poskytuje výsledky RD odhadů pro růst soukromých výdajů firem na VaV v období po poskytnutí podpory zvláště ve skupinách malých, středních a velkých firem a odděleně pro tři podprogramy ALFA. Rozdíl v růstu vychází statisticky významný a ekonomicky nejvýraznější u malých firem (s 10 až 49 zaměstnanci). Odhadnutý rozdíl je nižší, ale stále statisticky významný u firem střední velikosti (50 až 249 zaměstnanců). U velkých firem (s 250 a více zaměstnanci) statisticky významný rozdíl mezi podpořenými a nepodpořenými uchazeči nenacházíme.18
Souběžně se ukazuje, že nejvýraznější nárůst nastal u firem podpořených v prvním podprogramu ALFA, který byl zaměřen na progresivní technologie, materiály a systémy. U ostatných dvou podprogramů nenacházíme statisticky významný rozdíl. Nicméně toto může být dáno nízkým počtem pozorování u druhého a třetího podprogramu, které byly řádově menší než první.
18 Mikro firem (s méně než 10 zaměstnanci) bylo v rámci symetrického pásma 15 míst od hraničního pořadí pouze 16, takže pro tuto velikostní skupinu nemohl být odhad spolehlivě proveden.
 24




























































































   24   25   26   27   28