Page 38 - IDEA Studie 17 2017 Mistni casopisy ve Scopusu
P. 38

České časopisy v příkladech
Pro lepší představu o tom, co se v českém publikačním prostoru odehrává, rozebereme vybrané časopisy podrobněji. Nejprve projdeme místní až samizdatové časopisy. Následně uvádíme naopak příklady časopisů s významným mezinárodním přesahem. Nakonec diskutujeme zvláštní případy časopisů, které se z takového schématu vymykají. Byly vybrány příklady, které reprezentují určitou typologicky podobnou skupinu anebo které se z hlediska struktury autorů výrazně liší od ostatních. Názvy některých z nich již byly zmíněny, ale vtéto sekci se jim věnujeme podrobně. Pro přehlednost se zaměřujeme pouze na české časopisy. Pro slovenské časopisy však platí vpodstatě to samé. Databáze všech českých a slovenských časopisů s podkladovými údaji je volně ke stažení jako příloha této studie. Uživatel si tak může vytvořit třídění vlastní.
Místní časopisy
Jako nejvíce samizdatový vychází časopis Scientia Agriculturae Bohemica vydávaný Českou zemědělskou univerzitou vPraze (ČZU) pod hlavičkou německého nakladatelství De Gruyter. První číslo vyšlo již v roce 1969, pod křídla současného vydavatele se zařadil v roce 1991, ale do Scopusu se dostal až v roce 2012. V letech 2013- 2016 má indexováno 118 článků, z nichž 86 % je od autorů přímo z ČZU. Přestože vychází v angličtině, 92 % článků má autory z Česka a 7 % ze Slovenska. Na svém webu se představuje jako „international peer-reviewed scientific journal“, který podle citačního SJR indexu z roku 2016 patří do druhého kvartilu v oboru „Agricultural and Biological Sciences“. Nicméně do druhého kvartilu se dostal v podstatně menším podoboru „Agricultural and Biological Sciences (miscellaneous)“, což je velký rozdíl. Závažnější je, jakým způsobem této citovanosti dosáhl. Jeho SJR index je založen na 78 citacích, z nichž celých 42% pochází z časopisů vydávaných vzemích bývalého Československa a celých 78 % z článků s českými anebo slovenskými autory. Ti navíc v drtivé většině působí ve stejné instituci jako vydavatel, tedy na ČZU. 15 Dva docenti z jediné katedry ČZU jsou dokonce spoluautory hned 28 % citujících článků. Jedná se o názorný příklad samizdatového periodika dle naší definice.
Další bez nadsázky samizdatový je časopis Acta Universitatis Agriculturae et Silviculturae Mendelianae Brunensis, který vychází od roku 1994 a ve Scopusu je indexován od roku 2007. V letech 2013-2016 v něm bylo publikováno úctyhodných 968 článků, přičemž u celých 56 % z nich je jako afilace uvedená Mendelova univerzita v Brně, která časopis vydává. Navíc 89 % článků má autory z Česka a 10 % ze Slovenska. Jeden autor z Mendelovy univerzity v Brně v něm jen za tyto čtyři roky zvládl
15 Kromě sebecitací (12 %) se nejčastěji jedná o citace z „bratrských“ českých časopisů Manufacturing Technology (10 %) a Acta Universitatis Agriculturae et Silviculturae Mendelianae Brunensis (8 %). Zvláště časté jsou rovněž citace z časopisu Agronomy Research (10 %), který vydává Estonian Agricultural University, a ze dvou sborníků indexovaných konferencí (9 %) pořádaných v Lotyšsku a bůhví kde, do kterých všechny citující články dodali čeští anebo slovenští autoři.
    36




























































































   36   37   38   39   40