Page 40 - IDEA Studie 17 2017 Mistni casopisy ve Scopusu
P. 40

do zahraničí a větší omezení představovaly cizí jazyky, ale proč v tom pokračovat i v této době?
Je třeba zmínit, že některé z domácích lékařských časopisů se dostaly do Scopusu přes indexaci ve starších databázích, na které Scopus navazoval při svém vzniku v roce 2004. Předchůdci moderních „klikacích“ databází existovali v oboru lékařství ještě v tištěné podobě již desítky let předtím. Zároveň je třeba připomenout, že v lékařských vědách za výsledky v časopisech, které jsou indexované ve Scopusu, ale nikoliv souběžně i ve Web of Science, což jsou tři čtvrtiny českých lékařských časopisů, vládní hodnocení žádné body nepřiděluje (Úřad vlády ČR, 2013, str. 49). Při hodnocení grantových projektů anebo v habilitačních a profesorských řízeních či doktorských obhajobách to však může být jinak. Je také pravda, že tyto časopisy bezesporu plní určitou úlohu při sdílení poznatků v rámci české lékařské komunity. Nicméně otázkou zůstává, zda se ještě jedná o vědecké časopisy, anebo jde spíše o profesně odborná periodika.16
Kromě lékařských časopisů se může dlouhou historií sahající až před druhou světovou válku pyšnit i dalších 11 titulů z jiných oborů. Například časopis Chemické listy, který vydává Česká společnost chemická, byl založen již v roce 1876 a v předchůdci dnešního Scopusu je indexován od roku 1996. Kromě toho je indexován rovněž ve Web of Science. Přestože se zaměřuje na obor, ve kterém je věda nepochybně globální, tento časopis je ryze lokální. V letech 2013-2016 v něm bylo vydáno 524 článků, které byly z 95 % napsány v češtině anebo slovenštině, takže nepřekvapí, že téměř všechny měly autory ze zemí bývalého Československa. Nejčastěji tito autoři působí na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze, Akademii věd České republiky a Univerzitě Karlově, které spolu tvoří zhruba třetinu ze všech přispěvatelů. Všichni členové redakční rady mají české kontaktní e-maily. Časopis je zřejmě užitečný pro sdílení novinek o probíhajících výzkumech, přístrojovém vybavení anebo o tom jak lépe učit chemii. Nicméně se opět nabízí otázka, zda se jedná o časopis, který patří do světové citační databáze Scopus.
Pak je zde řada jednoznačně místních časopisů, které se však tak dlouhou historií pochlubit nemohou. Některé pronikly do Scopusu až po zavedení bodového vládního hodnocení v posledních letech a některé byly teprve nedávno i založeny. Nejsou to samizdaty v pravém slova smyslu s velkým podílem autorů přímo ze stejné instituce jako vydavatel, což platí zejména pro státní instituce, vědecké společnosti anebo soukromá nakladatelství, ale často jsou spřízněny se skupinou místních výzkumných pracovišť. Každopádně převážná většina do nich přispívajících autorů pochází ze zemí bývalého Československa. Mnoho z těchto časopisů působí v oborech, o kterých nelze tvrdit, že jsou tematicky ryze místní.
Časopis E a M: Ekonomie a Management byl založen na popud Technické univerzity v Liberci v roce 1998 a ve Scopusu je zapsán od roku 2007. Zároveň je indexován
16 Scopus v posledních letech několika českým lékařským časopisům indexaci přerušil anebo je zcela vyřadil. Jedná se o časopisy Acta Universitatis Palackianae Olomucensis, Gymnica, Alergie, Bolest, Československá fyziologie, Endoskopie, Hygiena a Ošetřovatelství a porodní asistence. O konkrétních důvodech můžeme jen spekulovat. Scopus (2017b) pouze uvádí, že vyřazené časopisy „do not meet the Scopus quality criteria anymore“. Řada ostatních možná balancuje na hraně, ale jejich indexace pokračuje.
   38




























































































   38   39   40   41   42