Page 46 - IDEA Studie 17 2017 Mistni casopisy ve Scopusu
P. 46

Mezinárodní časopisy
Mezinárodně respektovaných časopisů, které publikují původní originální výzkum na hranici světového poznání, vychází pod hlavičkou českých vydavatelů opravdu velmi málo. Žádný z nich se sice z hlediska citačního ohlasu ani zdaleka nepřibližuje nejprestižnějším časopisům ve svém oboru, ale to už bychom asi opravdu chtěli příliš. Český výzkumný systém se i přes pokrok a velké investice do infrastruktury v posledních letech pořád dívá ve většině oborů těm nejlepším ve světě na záda. Nicméně příklady těchto časopisů dokazují, že při systematickém úsilí lze solidní mezinárodní vědecké tituly provozovat i v českém prostředí. Je samozřejmé, že všechny vychází pouze v angličtině.
Časopis Photosynthetica vydává Ústav experimentální botaniky Akademie věd České republiky pod hlavičkou respektovaného nakladatelství Springer. Nedávno oslavil padesáté výročí od svého založení a v předchůdci dnešního Scopusu je s přestávkami zapsán již od roku 1979. Zároveň je indexován i ve Web of Science. V letech 2013-2016 v něm bylo publikováno 285 článků, z nichž pouze několik pocházelo z Česka anebo Slovenska. Dominantní jsou se 42 % články od autorů z Číny. Další časté země jsou Brazílie a USA s 8 %, Indie se 7 % a Írán se 6 %. Zhruba 10 % článků má autory konkrétně z Chinese Academy of Sciences. Podíl žádné další instituce nepřesahuje 5 %. Skladba autorů je tudíž poměrně pestrá napříč zeměmi i institucemi z různých částí světa, i když většina pochází z rozvojových zemí. Podle SJR indexu patří tento časopis v rámci svého hlavního podoboru „Plant Sciences“ dlouhodobě do druhého kvartilu. Citací přichází každoročně stovky z rozmanitých zahraničních zdrojů.
Relativně mladou nadějí mezi českými časopisy je Cyberpsychology, který vydávají nadšenci do výzkumu chování lidí v kyberprostoru na Masarykově univerzitě. Založen byl teprve v roce 2007 a ve Scopusu je indexován až od roku 2011, ale již si stihl vybudovat celosvětové renomé. V letech 2013-2016 v něm bylo publikováno 87 článků, znichž 29% mělo autory zUSA, 14% zVelké Británie, 11% ze Švédska a 8% z Německa. Od autorů z Česka jich pocházelo 9 % a konkrétně z Masarykovy univerzity 7 %, respektive pouze 6 článků. Podle SJR indexu se v podoboru „Psychology (miscellaneous)“ v posledních letech vyšplhal do druhého kvartilu. Citace opět přichází z plejády časopisů z celého světa. Sebecitací a citací od českých autorů je pouze několik. Jde o příklad dobré praxe, kdy založení časopisu zaplňuje mezeru ve světové literatuře v nově se rozvíjející oblasti výzkumu, která ještě není dostatečně pokryta etablovanými časopisy. Potom je reálná šance přilákat jak kvalitní přispěvatele, tak i pozornost akademiků z celého světa.
European Journal of Entomology vychází na Entomologickém ústavu Akademie věd České republiky ve spolupráci s Českou společností entomologickou. Založen byl již v roce 1904 a v předchůdci dnešního Scopusu je nepřetržitě od roku 1993. Kromě toho je indexován i ve Web of Science. V letech 2013-2016 v něm vyšlo 266 článků. Nejvíce jich sice mělo české autory, avšak jen těsně. Jinak v něm rovnoměrně publikují přispěvatelé ze široké palety zemí. Konkrétně z České republiky z 11 %, Polska z 10 %, Japonska a Číny z 9 %, Německa z 8 %, Itálie a Ruska ze 7 %, Francie a Španělska ze 6 %, Íránu z 5 % a Indie a USA ze 4 %. Jde možná o nejvíce různorodou autorskou
   44





























































































   44   45   46   47   48