Page 47 - IDEA Studie 17 2017 Mistni casopisy ve Scopusu
P. 47

základnu mezi českými časopisy. Z hlediska citací se podle SJR indexu dlouhodobě řadí do druhého kvartilu v podoboru „Insect Science“. Citace rovněž přichází z celého světa. Sebecitací a citací od českých autorů je pomálu. Časopis používá autory placený otevřený přístup. Publikační poplatek je 160 EUR. Je důkazem, že tento model publikování může dobře plnit původní účel, pokud je realizován srozvahou a primárním cílem sdílet badatelské poznatky. Na svém webu uvádí, že od založení „ušel dlouhou a rozmanitou cestu ... od začátků jako místní periodikum s články převážně v češtině, až po dnešní podobu poměrně dobře zavedeného mezinárodního časopisu“. Jedná se o příklad toho, že i takový přerod se může povést.
Journal of WSCG se zaměřením na počítačovou grafiku je provozován na Západočeské univerzitě v Plzni jako časopis World Society for Computer Graphics (odtud zkratka v názvu), která rovněž sídlí v Plzni. Založen byl v roce 1992 a do Scopusu pronikl v roce 2009. Hlavní redaktor je z jeho domovské instituce, ale jinak je složení redakční rady mezinárodní a většina členů pochází z vyspělých zemí. V letech 2013-2016 v něm vyšlo 60 článků. Nejčastější s 35 % se vyskytly články od autorů z Německa. S odstupem následují Francie s 8 %, Kanada, Itálie a Španělsko se 7 % a Japonsko, Jižní Korea a USA s 5 %. Od autorů z Česka v něm vyšly jen 2 články, takže z tohoto pohledu se jedná o skutečně kosmopolitní časopis. V posledních letech vychází pouze dvě čísla ročně. WSCG pořádá každoroční konferenci, podle jejíhož webu jsou nejlepší vybrané příspěvky publikovány v tomto časopise. Je otázkou, jestli jsou do tohoto časopisu přijímány i jiné články než příspěvky z této konference. Každopádně citační ohlas tohoto časopisu zůstává velmi nízký. Vžádném ze tří počítačových podoborů, do kterých je zařazen, se prozatím neodpoutal ze čtvrtého kvartilu.
Podobný profil má i časopis Activitas Nervosa Superior, který se zabývá psychiatrickou elektrofyziologií a je oficiálně propojen s World Psychiatric Association. Založen byl v roce 1959, ale do Scopusu pronikl až v roce 2008. Hlavní redaktor je z Česka. Řadoví členové redakční rady jsou převážně cizinci z vyspělých zemí, ale najde se tam i větší počet dalších akademiků z Česka. V letech 2013-2016 v něm vyšlo jenom 42 článků, které měly autory z26% zUSA, z24% zČeska a ze 14% zIzraele. Z hlediska institucí pocházelo nejvíce článků z Univerzity Karlovy s 24 % a z Tel Aviv University se 14 %. Citační SJR index však má dlouhodobě velmi nízký. Ve všech šesti podoborech psychiatrie a neurověd, do kterých je zařazen, spadá do čtvrtého kvartilu. Od roku 2017 přešel pod hlavičku respektovaného nakladatelství Springer a ve Scopus title list z října 2017 je již jako země vydatele uvedeno Švýcarsko (Scopus 2017e), takže se již formálně ani nejedná o český časopis, i když pokračující spojení s českým prostředím je nabíledni.19
19 Mezi další časopisy indexované ve Scopusu, které sice nejsou oficiálně označeny jako vydávané v Česku, ale o které mají výrazně českou stopu, ať už třeba v redakční radě anebo ve skladbě přispívajících autorů, patří DANUBE: Law and Economics Review, který je oficálně zapsán pod německé nakladatelství De Gruyter, ale vychází s „podporou“ European Association Comenius, anebo Review of Economic Perspectives (neboli Národohospodářský obzor), který rovněž oficiálně spadá pod De Gruyter, ale provozován je na Masarykově univerzitě. Silnou vazbu na Česko mají i některé indexované časopisy podezřelé z predátorských praktik jako International Journal of Mathematical Models and Methods in Applied Sciences anebo WSEAS Transactions on Business and Economics, které jsou oficiálně vydávány v USA a Řecku (Macháček a Srholec 2016).
   45






























































































   45   46   47   48   49