Page 48 - IDEA Studie 17 2017 Mistni casopisy ve Scopusu
P. 48

Českým časopisem s nejlepším citačním ohlasem je Preslia, který je vydáván Českou botanickou společností. Založen byl v roce 1904 a v předchůdci dnešního Scopusu je indexován již od roku 1979. Zároveň je zařazen i ve Web of Science. Rekordního SJR indexu dosáhl v roce 2015 v hodnotě 1,936. I když mu v roce 2016 tento citační index klesl zhruba na polovinu, stále se drží v prvním kvartilu v podoborech „Ecology“ i „Plant Science“. Ze 172 citací v roce 2016 je sice 16 % sebecitací, ale zbytek pochází s poměrně rozmanitých zdrojů, a to většinou z časopisů vydávaných ve vyspělých zemích, jako Velká Británie, které mají nezřídka stejný či ještě vyšší citační ohlas. Nicméně tento časopis nese i výraznou českou stopu. Jeho vedení pochází z Botanického ústavu Akademie věd České republiky a všichni členové redakční rady působí v Česku. V letech 2013-2016 v něm bylo publikováno 71 článků, z nichž 72 % mělo alespoň jednoho autora zČeska spoměrně silným zastoupením konkrétně Botanického ústavu Akademie věd České republiky. Zároveň jsou to však často články s větším kolektivem autorů z různých institucí, a to včetně zahraničních, takže jde zřejmě o výsledky širší výzkumné spolupráce. Jedná se o zvláštní případ časopisu, který v sobě snoubí silné známky místního i mezinárodního periodika.
Jeho mladším sourozencem je časopis Fottea vydávaný Českou algologickou společností, která se v roce 2003 oddělila od České botanické společnosti. Pokud bychom hledali spojitost s akademickou institucí, pak je to Univerzita Palackého v Olomouci, kde sídlí kancelář časopisu a hlavní redaktorka. Na jeho webu je rovněž poděkování, že vychází s finanční podporou Akademie věd České republiky. Založen byl v roce 2001 a ve Scopusu je zapsán od roku 2008. Zároveň je indexován i ve Web of Science. V letech 2013-2016 v něm vyšlo 78 článků. Nejčastější jsou články s autory z Česka s 35 %, následované Německem s 26 %, Belgií s 23 % a Lucemburskem a USA s 13 %. Z českých institucí je nejvíce článků z Akademie věd České republiky, a to zejména opět Botanického ústavu, Univerzity Karlovy a Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Z Univerzity Palackého vOlomouci pochází jen 3 články, jejichž spoluautorkou je hlavní redaktorka. Citační SJR index si udržuje obstojný, díky čemuž se řadí do druhého kvartilu v podoboru „Plant Science“. Drtivá většina citací pochází z článků se zahraničními autory.
Bulletin of Geosciences vydává Česká geologická služba. Založen byl již v roce 1925 a ve Scopusu je od roku 2003. Zároveň je indexován i ve Web of Science. V letech 2013- 2016 v něm vyšlo 158 článků. Kromě Česka s 36 % jich bylo nejvíce s autory z Německa s 20 %, USA se 16 %, Velké Británie s 12 % a Španělska s 11 %. Podíl článků od autorů z žádné jednotlivé instituce nepřesáhl 15 % a celkem tam publikovali autoři přibližně ze stejného počtu institucí jako článků, takže z hlediska afilací docela pestrá skladba. Redakční rada pochází převážně z Česka, ale zastoupení mají i akademici z vyspělých zemí, a to nejvíce z USA a Austrálie. Podle citačního SJR indexu z roku 2016 spadá tento časopis vpodoborech „Earth and Planetary Sciences (miscellaneous)“ a „Environmental Science (miscellaneous)“ do druhého kvartilu, ale v předchozích letech byl v obou dokonce v kvartilu prvním. Sebecitací měl méně než 10 %. Citace přichází z různých zdrojů z celého světa.
Dalším časopisem na podobné úrovni je Folia Parasitologica, který vydává Parazitologický ústav Akademie věd České republiky. Založen byl vroce 1966 a v předchůdci Scopusu indexován již záhy od roku 1971. Zároveň je zapsán i ve Web
    46






























































































   46   47   48   49   50