Page 21 - IDEA Studie 20 2016 Preference klimatickych politik
P. 21

2.3 Vnímaná spravedlnost a účinnost, omezení svobody a skepticismus veřejnosti ohledně úspěšnosti zavedení politik
Literatura naznačuje (viz Zvěřinová, Ščasný, & Kyselá, 2014), že lidé spíše preferují politiky, které považují za férové (Jakobsson, Fujii, & Gärling, 2000) a takové politiky, které efektivně řeší environmentální problémy a zároveň zásadním způsobem neovlivňují lidské chování (Jakobsson, Fujii, & Gärling, 2000). Proto se budeme nyní věnovat tomu, jak respondenti z našeho šetření vnímají tyto aspekty evropských klimatických politik. V této podkapitole se zabýváme následujícími otázkami:
1. Který způsob rozdělování nákladů na snižování emisí mezi jednotlivé země Evropské unie a mezi občany jednotlivých zemí je považován za spravedlivý?
2. Jaké politické nástroje lidé vnímají jako účinné pro dosažení snížení emisí? O jakých politických nástrojích se lidé domnívají, že omezují osobní svobodu?
3. Bude podle našich respondentů evropská klimatická politika úspěšná ve zmírňování klimatických změn?
Vnímání spravedlnosti rozdělení nákladů
Požádali jsme respondenty, aby ohodnotili, do jaké míry považují za spravedlivé různé způsoby rozdělení nákladů na snižování emisí mezi jednotlivé země Evropské unie (za využití sedmibodové Likertovy škály).
Většina lidí (82 % českých, 77 % britských a 73 % polských respondentů) vnímá jako spravedlivé, když země finančně přispívá přímo úměrně tomu, kolik emisí v daném období vyprodukuje (viz Obrázek 11). Polští respondenti ale také často (71 %) považují za spravedlivé, když bohatší státy
Evropské unie nesou větší finanční zatížení než chudší státy EU. Není překvapením, že tato možnost je méně populární u respondentů z Velké Británie (50 %). V případě ČR tuto možnost vnímá jakou spravedlivou 60 % respondentů. Rozdělení nákladů podle počtu obyvatel (státy s více občany by platily více) bylo ohodnoceno jako spravedlivé nejmenší částí respondentů (48 % Čechů, 56 % Britů a 49 % Poláků).
  Občané všech tří států považují nejčastěji za spravedlivé roz- dělení nákladů na politiku dle výše produkovaných emisí, a to jak na úrovni států, tak jednotlivých občanů.
I rozdělení dle příjmu či bohatství vnímá jako spra- vedlivé značná část obyvatel.
 19























































































   19   20   21   22   23