Page 5 - IDEA Studie 2 2016 Vliv vrstevniku na koureni mladeze
P. 5

Úvod
Spotřeba cigaret v Česku se dlouhodobě udržuje podle Českého statistického úřadu nad 2000 kusů na osobu a rok. To sice není v evropském prostoru výjimečné číslo, co však je zarážející, je kouření mladých lidí. Česká mládež doslova patří mezi rekordmany v kouření cigaret a pití alkoholu, a to dlouhodobě. Podle celoevropského šetření ESPAD přes 40 procent mladých tvrdí, že kouří a přes devadesát procent pravidelně pije alkohol. Oproti Polsku jsou tyto hodnoty téměř dvojnásobné a navíc se dlouhodobě nemění. Navíc mladí říkají, že je k obojímu velmi snadné se dostat a že obvykle konzumují v barech a restauracích.
Výsledky této studie ukazují, že kouření středoškoláků je ovlivněno kouřením jejich vrstevníků, čili že se studenti na středních školách kouření učí od spolužáků. Vliv vrstevníků je ale významný jen u chlapců, u dívek se neprokázal. Za použití stejné metodiky studie zkoumala i vliv vrstevníků na konzumaci alkoholu a došla k velmi podobným výsledkům. Zajímavé je, že vliv vrstevníků na kouření je silnější u těch studentů, kteří častěji chodí do barů a restaurací. To znamená, že pokud student chodí do hospody se spolužáky, kteří kouří, má výrazně vyšší pravděpodobnost se od nich kouření naučit, než student, který do hospody nechodí. Tento závěr je zásadní ve světle současné debaty o protikuřáckém zákoně v České republice.
Současná debata o zákazu kouření v restauracích základní fakta o kouření mládeže jakoby opomíjí nebo jim minimálně nedává velký význam. Debata se zatím obvykle nese v pravdivých, ale trochu vágních frázích, že „kouření, včetně toho pasivního, škodí zdraví“ versus „vlastníci restaurací mají právo zakazovat nebo nezakazovat, co se bude dít v jejich podniku“. Vyhodnotit, který z těchto pohledů na věc má více relevance je opravdu obtížné a v zásadě zavisí pouze na světonázoru daného diskutujícího.
Co je však navíc celkem zjevně opomíjené, je fakt, že v této hře nejde ani tak o dospělou populaci, ale hlavně o mládež, která se chová trochu jinak než si připouštíme. Zejména jde o to, jak snadno se kouření mezi mladými lidmi rozšiřuje, kde se mládež obvykle schází a jak snadno si cigarety pořídí. Dlouhodobě alarmující vysoká čísla o kouření a pití alkoholu mezi mládeží naznačují, že kouření cigaret a závislost na nich vzniká často ve věku od 14 do 17 let, a to ve spojení s pitím alkoholu, které se často odehrává právě v hospodách.
3





























































































   3   4   5   6   7