Page 8 - IDEA Jak komunikovat Covid19 brezen2020 9
P. 8

JAK KOMUNIKOVAT S VEŘEJOSTÍ? POZNATKY BEHAVIORÁLNÍ EKONOMIE V BOJI PROTI COVID-19 IDEA 2020
 nepředvídatelné reakce. (Příkladem by mohlo být oznámení tiskové konference francouzského prezidenta, který měl podle očekávání oznámit celonárodní zákaz vycházení. To vedlo k útěku řady lidí z velkých měst na venkov a pravděpodobnému šíření koronaviru do nových lokalit.)
 Zjednodušujte informace. Lidé dnes dostávají příliš mnoho zpráv, jsou ve stresu a pod časovým tlakem. To vše ztěžuje zpracovávání informací (Benjamin, Brown a Shapiro, 2013). Nabídněte stručná shrnutí v jednoduchém a přístupném jazyce, která vysvětlují, co se má dělat a proč. Všechny detaily mohou následovat. Navrhujte např. mnemotechnické pomůcky pro situace, kdy vyžadujete změnu chování. Mnoho zemí vytvořilo webové stránky pro lidi, kteří neovládají plynně úřední jazyk či pro osoby s mentálním či jiným postižením. Informace podané tímto způsobem se budou snáze šířit a dostanou se k více lidem. Inspirace: plainlanguage.gov.
 Vláda má v době nouze fungovat jako primární zdroj informací. Využijte všechny mediální kanály, ale využijte také textových zpráv (SMS) a letáků k oslovení těch, kdo sami aktivně nevyhledávají informace. Měla by být zřízena jedna ústřední webová stránka, jako například vlada.cz/koronavirus, která bude poskytovat veškeré informace nebo odkazovat na příslušné zdroje. Podobně by měly postupovat místní samosprávy. Pomáhá to ve všech výše uvedených bodech: snižuje se tím nejistota, omezuje se množství informací, které musejí lidé zpracovávat, a zvyšuje se tím jejich dopad – lidé budou důvěryhodným zprávám více naslouchat. Tento postup navíc snižuje účinnost falešných a poplašných zpráv (tzv. fake news). Inspirace: gov.uk/coronavirus.
 Vysvětlujte,coznamenajístatistiky.Jezásadnípředkládataktuálnístatistiky jednoduchým způsobem. Nevzniká tak prostor pro spekulace. Dobrým příkladem jsou statistiky na webu Ministerstva zdravotnictví (mzcr.cz). Když lidé důvěřují údajům od vlády, pomůže to také v následné hospodářské obnově po zažehnání krize. Aktuální studie od Fetzer et al. (2020) však ukazuje, že lidé často nevědí, jak statistiky číst. Představa exponenciálního růstu (koronavirus se v mnoha zemích šíří exponenciálně) je pro leckoho obtížně představitelná, lidé tak často aproximují
   6





























































































   6   7   8   9   10