Page 17 - IDEA Studie 13 2019 Dichotomie dani
P. 17

DICHOTOMIE SPOTŘEBNÍCH DANÍ: ZDROJ VEŘEJNÝCH ROZPOČTŮ A NÁSTROJ SNIŽOVÁNÍ ÚJMY (DISKUSNÍ STUDIE) 2019
     Zajímavým příkladem v zavádění spotřebních daní v posledních dvou letech je Jihoafrická republika, která se rozhodla je využít pro boj s majetkovou nerovností. Ve snaze o snížení nerovnosti mezi jejími občany zavedla valorické20 spotřební daně na luxusní produkty kupované především bohatšími domácnostmi. Došlo ke zdanění chytrých telefonů, vzrostlo i daňové zatížení dalšího luxusního zboží, například kosmetiky, elektroniky nebo motorových vozidel. S legalizací marihuany v Kanadě (i nad rámec medicínského použití) vznikl zdaňovací rámec i na trhu marihuany. Držitelé licencí na prodej marihuany jsou v Kanadě povinni odvést spotřební daň ve výši 2,5 % z ceny nebo 0,25 CAD za 1 gram (“Cannabis duty – Calculate the duty on cannabis“, 2019).
K otázce daní, které mají omezit chování s negativními dopady na životní prostředí, zpráva OECD konstatuje, že se vyvíjejí správným směrem, ale lze je považovat za nedostatečné a zaměřené výhradně jen na automobilovou dopravu. Zpráva upozorňuje, že efektivní daňová povinnost na ropné produkty je mnohem vyšší než na uhlí, které je spojeno s vysokou úrovní škodlivých emisí. Obrovský nevyužitý potenciál environmentálních daní se skrývá v daních na odpad, plastové tašky a chemikálie. Chtějí-li země sjednotit efektivní daňové sazby uvalené na různé zdroje negativních externalit a zároveň zvýšit daňové příjmy, je podle OECD vhodné postupné zvyšování daňových sazeb tam, kde je současné efektivní daňové zatížení nízké.21
    20 21
Box 6 – Realita podle OECD nejen v České republice
Graf 4 zobrazuje vývoj spotřeby alkoholu a cigaret v České republice. Na rozdíl od průměrné spotřeby alkoholu na obyvatele, podíl populace klasifikované jako kuřáci klesá. Co však z poskytnutých dat nevíme je, jaké jsou charakteristiky skupiny obyvatelstva v České republice, která požívá tabákové výrobky každý den. Tato data rovněž nezahrnují příležitostné kuřáky. Bližší poznání těchto skupin by mohlo pomoci k lepšímu cílení spotřebních daní.
Horní panel Grafu 5  zobrazuje srovnání cen 20 cigaret v jednotlivých zemích, zatímco spodní panel ukazuje, kolik procent ceny bude odvedeno státu jako daň. Zatímco cena cigaret v České republice patří v mezinárodním srovnání k těm nižším, daňové zatížení uvalené na cigarety se nachází v horní polovině zemí. Nutno podotknout, že odchylky mezi zeměmi jsou jen minimální. To může naznačovat, že další zvyšování daňového zatížení cigaret je spíše nepravděpodobná cesta, jak snižovat spotřebu cigaret. Lepší cílení a diferenciace těchto daní mezi substituty se ukazují jako nezbytné kroky. Na druhé straně, pokud je hlavním cílem státu naplnit státní pokladnu, může být vhodné uvažovat například nad novými spotřebními daněmi u produktů, které mnohem více znečišťují životní prostředí, jako jsou plastové láhve a tašky nebo chemikálie.
Valorická daň znamená, že daňová povinnost je počítána jako procentuální částka z nákupní ceny.
Aktuální OECD zpráva konstatuje, že v posledních letech dochází ke zpomalení tempa zavádění environmentálních daní.
15

























































































   15   16   17   18   19