Page 17 - IDEA Studie 14 2017 Rodinna politika ve volebnich programech
P. 17

I D E A P R O V O L B Y 2 0 1 7 Rodinná politika ve volebních programech: přehled a rozbor
 horizontální a vertikální segregace na trhu práce.5 Tyto problémy strany přímo nezmiňují, programy většiny stran ale zahrnují opatření, které by k jejich zmírnění pomohly, protože by umožnily dřívější návrat žen z rodičovské dovolené do práce (například zvýšením dostupnosti předškolních zařízení, flexibilních forem práce a programy na podporu pracujících matek, viz otázky 5, 7, 8 a 9).
Shrnutí programů stran:
Většina politických stran považuje dostupnost zařízení předškolní péče o nejmenší děti za důležité téma, které zmiňují ve svých volebních programech. Výjimkami jsou KDU-ČSL a Piráti. Strany podporují různé typy péče o nejmenší děti včetně mikrojeslí (ČSSD, SZ, Realisté), jeslí (KSČM, SPO), dětských skupin (TOP 09, SZ) a agentur na hlídání dětí (Realisté). Většinou ale hovoří obecně o potřebě zajistit dostupnou péči a zdůrazňují různé aspekty jako je kvalita péče (TOP 09), variabilita a dobrovolnost (ODS), nebo garance místa pro každé dítě už od jednoho roku (SZ).
Komentář:
Téma institucionální péče pro děti mladší tří let českou společnost nadále názorově velmi silně rozděluje. Panují velmi rozdílné názory na to, zda by takto staré děti měly navštěvovat institucionální zařízení péče o děti a zda by to stát měl podporovat. Přesto většina volebních programů zmiňuje, že dostupnost zařízení pro děti do 3 let by se měla zvýšit. Zdá se tedy, že dlouhodobá debata o tom, že ČR v tomto směru výrazně zaostává za zbytkem Evropy (u nás navštěvuje zařízení péče o děti jen 3 % dětí do tří let, průměr EU je 30 %, viz studie Kalíšková 2017), už pronikla i do vědomí politických stran.
Strany většinou navrhují podporu jednoho ze zavedených typů zařízení pro nejmenší děti, a to buď mikrojeslí, dětských skupin nebo agentur na hlídání dětí. KSČM a SPO pak navrhují znovuzavedení jeslí, podporují tedy zřejmě návrat k jeslím jakožto zdravotnickým zařízením, jak u nás fungovaly v minulosti.6 KSČM navíc podporuje zachování kojeneckých ústavů pod ministerstvem zdravotnictví. Návrh na znovuzavedení jeslí jakožto zdravotnických zařízení je vcelku překvapivý a zřejmě veden nostalgií, protože ve společnosti již panuje výrazná shoda na tom, že péči o zdravé děti do věku tří let není třeba poskytovat v režimu zdravotnického zařízení.
Volební programy většiny stran sice podporují rozšíření péče o děti do tří let, konkrétní závazky státu ohledně dostupnosti péče ale nedávají. Pouze SZ navrhuje zavedení garance místa pro každé dítě už od jednoho roku věku. Přitom ex-ante garance dostupnosti je velmi zásadní, protože dává
5 Horizontální segregace popisuje situaci, kdy se muži nebo ženy koncentrují v určitém typu povolání (například většina učitelů jsou ženy, většina elektromechaniků muži). Vertikální segregace pak znamená disproporční zastoupení mužů nebo žen na různých příčkách zaměstnanecké hierarchie, například ve vedoucích pozicích.
6 Možnost fungovat jako zdravotnické zařízení skončila pro jesle v roce 2013. Volební programy KSČM a SPO nepopisují, jak konkrétně by mělo znovuzavedení jeslí vypadat, a jak by takováto zařízení fungovala.
 Otázka č. 7: Dostupnost zařízení pro děti mladší 3 let. Je třeba činit opatření na zvýšení dostupnosti těchto zařízení? Na jaké úrovni (stát, kraje, obce)? Jakým opatřením v jakých typech zařízení?
 17























































































   15   16   17   18   19