Page 10 - IDEA Studie 16 2016 Predatorske casopisy ve Scopusu
P. 10

účelem v Pythonu, který pro každé nalezené ISSN stáhl základní údaje o počtech výsledků vkategoriích článek (article) a recenze (review) vletech 2004-2015 a rovněž podrobnější údaje o počtech těchto výsledků podle zemí původu autorů v letech 2010-2015.3 Nalezeno bylo 405 jednotlivých časopisů. Z toho plyne, že ve Scopusu mělo indexován nějaký výsledek bezmála 13 % z časopisů z našeho hledáčku. Scopus rozhodně není vůči jejich pronikání imunní.
Pro zamezení duplicit v případě časopisů se dvěma ISSN pro tištěnou i elektronickou verzi bylo nutné jedno z nich vynechat. Záznamy ve Scopusu za obě ISSN mělo 119 časopisů. Z těchto mělo 83 indexovaný naprosto stejný počet výsledků za stejné období, z čehož plyne, že se jedná o identické záznamy. Pro zbývajících 36 časopisů byly v databázi ponechány pouze údaje za ISSN, pod kterým byl indexovaný větší počet výsledků. Podrobnější pohled na jednotlivé publikace ukazuje, že v drtivé většině byly takto skutečně vynechány duplicitní záznamy, takže k většímu zkreslení nedošlo.
 3 Kromě článků a recenzí jsou třetí kategorií tzv. „citovatelných“ výsledků ve Scopusu, které slouží jako jmenovatel v níže prezentovaných podílech, příspěvky z konferencí (Conference Paper). Údaje za příspěvky z konferencí v predátorských časopisech však nebyly z praktických důvodů staženy. Nicméně se jedná o okrajovou kategorii, která se ve většině predátorských časopisů ani nevyskytuje. Drtivá většina, tj. téměř 90 %, citovatelných výsledků tvoří články, takže zkreslení z důvodu nepokrytí Conference Papers je zanedbatelné.
8































































































   8   9   10   11   12