Page 8 - IDEA Studie 16 2016 Predatorske casopisy ve Scopusu
P. 8

Fenomén predátorských časopisů vposlední době získává rostoucí pozornost veřejnosti. Pochvalu si zaslouží zejména projekt Antipredátor fóra Věda žije!, v rámci kterého byl sestaven přehled publikací uvedených v Rejstříku informací o výsledcích (RIVu), které jsou spojeny s časopisy na Beallově seznamu. Za tyto výsledky tudíž mohly být přiděleny „kafemlejnkovské“ body v systému hodnocení vědeckých výsledků a potažmo mohlo být čerpáno financování výzkumu. Autorům tohoto projektu se však nepodařilo nalézt vše. Beallův první seznam samostatných časopisů byl sice použit beze zbytku, ale časopisy vycházející pod hlavičkou vydavatelství na Beallově druhém seznamu byly pokryty jenom částečně.
Cílem této práce je kompletně zmapovat výskyt predátorských časopisů v citační databázi Scopus. Oproti Web of Science pokrývá Scopus až o 50 % více časopisů (Mongeon a Paul-Hus 2016), je podstatně méně selektivní a mohl by být náchylnější k pronikání predátorů. Nicméně i pro indexaci ve Scopusu by měl časopis plnit určité minimální požadavky na kvalitu včetně bezpodmínečného dodržování peer review procesu (Scopus 2016). Publikování v alespoň Scopusových časopisech tudíž představuje určitou garanci relevance vědeckého článku. Z pohledu českého prostředí je indexování časopisu ve Scopusu rozhodující pro získání bodů v kafemlejnku, přičemž vposledním kole hodnocení byl jeho význam dokonce posílen. Pokud predátorský časopis ve Scopusu není, mohou být důvody zaplatit si v něm vydání článku různé. Pokud ale časopis do Scopusu pronikne, dostává tato motivace zřejmý „fiskální“ rozměr.
Databáze
Z obou seznamů uvedených na blogu Jeffreyho Bealla jsme pomocí databáze Ulrichsweb, která je nejširším seznamem periodik na světě, sestavili ucelený přehled časopisů podezřelých z predátorství. Přehled zahrnuje nejen samostatné časopisy, jejichž názvy jsou snadno k mání přímo v Beallově prvním seznamu, ale rovněž i časopisy, které vychází pod hlavičkou vydavatelství uvedených na Beallově druhém seznamu. Nalezená ISSN byla poté vyhledána v databázi Scopus. Přehled časopisů vydávaných predátorskými vydavatelstvími, které pronikly do Scopusu, jsme vytvořili jako vůbec první na světě. Ani Jeffrey Beall takový přehled nemá.
    6






























































































   6   7   8   9   10