Page 29 - IDEA Studie 20 2016 Preference klimatickych politik
P. 29

vPolsku. Ve Velké Británii bylo progresivní rozdělení nákladů (bohatí platí více) preferováno před rozdělením nákladů proporčně kpříjmu (každý přispívá stejným podílem). Rozdělení nákladů na základě emisí bylo ale nejvíce preferovanou možností.
Různí lidé nicméně mají velmi rozdílné preference pro tyto charakteristiky politik17. Z tohoto důvodu jsme také odhadli modely latentních tříd pro jednotlivé země. V každé zemi jsme identifikovali tři odlišné třídy, které jsme pojmenovali „proti“’, „mírně pro“ a „zelení“. Respondenti, kteří jsou „proti“, silně preferují současnou politiku a mají negativní nebo nulovou mezní ochotu platit za přísnější snížení. Třída „mírně pro“ je tvořena respondenty, kteří podporují přísnější politiky mírnou ochotou platit, ale mají negativní ochotu platit za stávající politiku. Třída „zelení“ zahrnuje respondenty, kteří byli ochotni platit nejvyšší částky za přísnější cíle snížení emisí a měli negativní užitek z možnosti status quo.
Zatímco
ve Velké
v Polsku
respondentů. Ve
respondenti silně preferovali princip rozdělení nákladů proporčně k objemu emisí, ale nelíbilo se jim rozdělení nákladů pomocí paušální částky. Třída „proti“ vPolsku a Velké Británii byla indiferentní ve vztahu k principům rozdělení nákladů, jelikož se jim vůbec nelíbí politika na ochranu klimatu. Navíc respondenti ve třídě „proti“ v Polsku se příliš nezajímali o atributy politik a silně preferovali současnou politiku.
Méně vzdělaní respondenti patřili v každé zemi spíše do třídy „proti“, přestože efekt vzdělání nebyl stejný napříč různými úrovněmi vzdělání. Čeští muži a starší respondenti pravděpodobněji patřili do třídy „proti“. Muži byli také pravděpodobněji v „zelené“ třídě v České republice a ve Velké Británii, zatímco ženy byly spíše ve třídě „mírně pro“. Poláci s nižším vzděláním byli častěji mezi „zelenými“, zatímco respondenti, kteří absolvovali odbornou školu v České republice nebo bakalářský stupeň ve Velké Británii byli méně často „zelení“. Vliv příjmu, velikosti domácnosti nebo počtu dětí v domácnosti nebyl významný.
Také podmíněný logit model ukázal rozdíly v preferencích různě vzdělaných segmentů populace. Univerzitně vzdělaní Britové spíše podporují rozdělení nákladů na základě emisí, avšak v Polsku univerzitně vzdělaní by více upřednostnili, aby bohatí platili více.
17 Na heterogenitu preferencí poukazují velké a statisticky významné směrodatné odchylky ochoty platit.
„zelených“ Británii a spadalo do
podporovatelů bylo 44 %
  V populaci lze rozlišit tři seg- menty: proti, mírně pro a zelené. Zelení jsou nejvíce ochotni platit za přísnější politiky. Současná opatření naopak byla nejčastěji preferována prvním segmentem proti.
„Zelených“ podporovatelů je 44 % ve Velké Británii a 39 % v České republice, v Polsku pouze 25 %.
 39 % třídy všech
v České republice, „zelení“ pouze 25 % zemích „zelení“
 27


















































































   27   28   29   30   31