Page 31 - IDEA Studie 20 2016 Preference klimatickych politik
P. 31

2.5 Které nástroje klimatických politik lidé upřednostňují?
Nejprve jsme analyzovali preference nástrojů klimatické politiky a zjistili jsme významné rozdíly mezi zeměmi (model viz Příloha, Tabulka V.). Zatímco Češi preferují odstranění dotací činností a výrobků poškozujících životní prostředí a osvobození od daní a považují povolenky za významně horší než daně (zákazy a standardy a informační kampaně se významně neliší od daní), občané Velké Británie více podporují systém obchodování s emisními
povolenkami, které jsou také preferovány Poláky (společně se zavedením zákazů a standardů a odstraněním dotací činností a výrobků poškozujících životní prostředí). Britové také slabě podporují všechny ostatní nástroje kromě daní a odstranění současných podpor, ale tyto rozdíly nejsou statisticky významné.
Dále jsme zjišťovali, jak mají podle respondentů být využity nové příjmy do státního rozpočtu, které jsou generovány některými z nových nástrojů. Respondenti ze všech tří zemí obecně upřednostňovali nástroje, které tvoří příjmy do státního rozpočtu. Nejpreferovanějším způsobem, jak využít tyto nové příjmy, byla vČeské republice ochrana životního prostředí, snížení současných daní a zlepšení veřejných služeb, dále řešení sociálních problémů, snížení státního dluhu a investice do vědy a výzkumu. Využití nových příjmů dle jejich současného rozdělení bylo považováno za nejméně atraktivní. V případě Velké Británie byly preference více polarizované. Respondenti silně preferovali zvýšení výdajů na veřejné služby a snížení státního dluhu. Snížení daní a investice do vědy a vývoje byly také hodnoceny kladně, přestože se statisticky neliší od nuly. Zajímavé je, že hodnocení zvyšování výdajů na řešení sociálních problémů bylo negativní.
V Polsku byly nástroje, které vytvářejí nové příjmy
do státního rozpočtu, nejméně preferovány, což je
možné doložit také nedostatkem zájmu o řadu
možností využití nových příjmů (ze kterých mnoho
mělo negativní koeficienty, přestože
nesignifikantní). Zajímavé také je, že investice
do ochrany životního prostředí a současné rozdělení
nových příjmů jsou nástroje, které jsou vnímány
nejvíce negativně (statisticky významný efekt). To je
v rozporu se závěry některých předchozích
výzkumů, které poukazují na zásadní zvýšení přijatelnosti politik, jsou-li jejich výnosy investovány v oblasti ochrany životního prostředí (např. Kallbekken & Aasen, 2010).
  Češi preferují zejména odstranění dotací poško- zujících životní prostředí a osvobození od daní.
Zákazy a technologické standardy a informační kam- paně se však z hlediska ochoty platit neliší od daní.
   Rozdíly panují i v preferencích způsobů využití příjmů gene- rovaných politikou.
V ČR jsou nejoblíbenější investice v ochraně životního prostředí, snížení současných daní a zlepšení veřejných služeb.
 29















































































   29   30   31   32   33