Page 18 - IDEA Studie 4 2015 Platy ucitelu
P. 18

Srovnání úrovně a struktury odměn
Rozdíly mezi průměrnými odměnami mužů a žen jsou zanedbatelné, a to jak mezi učiteli, tak v celém veřejném sektoru (Graf 7a). Avšak průměrný podíl odměn na celkových platech učitelů je výrazně nižší než v případě vysokoškolsky vzdělaných zaměstnanců-neučitelů ve veřejném sektoru, s věkem znatelně klesá a u starších učitelů je už jen téměř poloviční.
  12% 10% 8% 6% 4% 2% 0%
Graf 7a: Podíl průměrné hrubé měsíční odměny učitelů ZŠ resp. vysokoškolsky vzdělaných zaměstnanců-neučitelů ve veřejném sektoru na mediánovém hrubém měsíčním platu dané skupiny (v %)
                   20 - 29 let
Ženy neučitelé
30 - 39 let
40 - 49 let
Věk
50 - 59 let
Muži neučitelé
60+
Muži učitelé
Ženy učitelé ZŠ
    Zdroj: Vlastní výpočty na základě ISPV
Z hlediska schopnějších zájemců o budoucí profesi je důležitá nejen průměrná výše odměn na platu v profesi (Graf 7a), ale i to, v jakém rozsahu jsou v dané profesi nadprůměrné schopnosti formou finančních odměn oceňovány (tedy nad rámec platových tabulek daných věkem, léty praxe a úrovní vzdělání). Graf 7b pro tři základní skupiny zaměstnanců ukazuje, jaký je podíl jejich hrubé odměny na celkovém platu v decilových podskupinách (řazeno podle uvedeného podílu).23
  40 30 20 10
0
Graf 7b: Podíl měsíční hrubé odměny na mediánovém hrubém měsíčním platu vysokoškolsky vzdělaných zaměstnanců (učitelé ZŠ, zaměstnanci-neučitelé veřejného a soukromého sektoru)
                1.decil
2.decil Učitelé ZŠ
3.decil 4.decil
Neučitelé (veřejný sektor)
7.decil 8.decil
Neučitelé (soukromý sektor)
Zdroj: Vlastní výpočty na základě ISPV
5.decil 6.decil
9.decil
    23 Výpočet je proveden na součtech celoročních platů a odměn jednotlivých zaměstnanců, takže výsledky nejsou zatíženy sezónností ve výplatě odměn.
16
[%]




































































   16   17   18   19   20