Page 8 - IDEA Studie 6 2017 Pod poklickou Beallovych seznamu
P. 8

Předchozí studie IDEA na téma predátorských časopisů odhalila rozsah jejich pronikání do Scopusu (Macháček a Srholec 2016). Zaznamenán byl rostoucí trend predátorského publikování. Zatímco v roce 2004 časopisy jmenované Jeffrey Beallem představovaly zanedbatelných 0,1 % ze všech článků přidaných v tomto roce do Scopusu, v roce 2015 již šlo o poměrně varovná 3,0 %. Studie poukazuje na značnou geografickou roztříštěnost. Problém predátorských časopisů je řádově závažnější v rozvojových zemích. Výsledky naznačují, že úspěšný boj s predátorstvím souvisí s kulturou hodnocení výzkumu. V zemích, kde dokáží docenit kvalitní publikace, je problém výrazně slabší než v zemích, kde se slepě sčítají čárky za počty článků v citačních databázích.
Již předchozí studie IDEA rovněž ukázala, že některá rozhodnutí Jeffrey Bealla vypadají přinejmenším sporně. Proto může být užitečné provést podrobnější rozbor časopisů uvedených na jeho seznamech. Zaměřujeme se na časopisy, které jsou zároveň indexovány ve Scopusu. Cílem je zjistit, nakolik je možné brát tyto seznamy při odhalování predátorů za bernou minci, anebo jestli je s nimi naopak třeba pracovat obezřetně. Pokusíme se rozklíčovat, která jeho rozhodnutí byla na místě a která mohou vyvolávat oprávněné pochybnosti. Co je vlastně přesně na těchto seznamech? Jsou všechny uvedené časopisy opravdu špatné? Jedná se beze zbytku o „predátory“ v pravém slova smyslu? Do jaké míry se dá na Beallův úsudek spolehnout při rozdělování peněz na vědu anebo rozhodování o kariérním postupu? Jak jinak by bylo záhodno s predátory bojovat?
Metodika
Studie je postavena na seznamech zBeallova blogu a bibliometrických údajích ze Scopusu. Beall si vedl dva seznamy: i) seznam samostatných časopisů a ii) seznam vydavatelství (Beall 2017). Jednotlivé položky zobou seznamů byly pomocí automatického skriptu prohledány v databázi Ulrichsweb, která poskytuje velmi rozsáhlý seznam periodik. Podařilo se v ní identifikovat 3 218 časopisů, které mají prokazatelnou spojitost s Beallovými seznamy. Znich 404 je zároveň indexováno ve Scopusu. Pro podrobnější informace o sestavení tohoto přehledu viz Macháček a Srholec (2016).
Do této navazující studie jsou zařazeny pouze časopisy, které měly ve Scopusu v letech 2013 – 2015 alespoň 30 záznamů v kategoriích článek (article) a recenze (review). Dále
6





























































































   6   7   8   9   10