IDEA anti COVID-19

Investice proti koroně nám ušetří koruny: Doporučení ekonomů pro nadcházející týdny a měsíce

5. 6. 2020 IDEA anti COVID-19 | Tým autorů studií ze série IDEA anti COVID-19

Celý text ve formátu PDF si můžete stáhnout ZDE.

Tiskovou zprávu k vydání prohlášení skupiny ekonomů si můžete ve formátu PDF stáhnout ZDE.

Praha 5. 6. 2020 – Česko potřebuje dále investovat do nástrojů, které umožní lépe než dnes sledovat šíření koronaviru a rychleji ho zastavit. Je to nejlevnější a nejúčinnější způsob, jak chránit zdraví obyvatel i ekonomiku. Shoduje se na tom tým ekonomů akademického pracoviště CERGE-EI sdružených v neformální skupině “IDEA anti COVID-19“. Konkrétní doporučení pro českou vládu vědci formulovali na základě poznatků z tuzemska i zahraničních zkušeností v textu: Investice proti koroně nám ušetří koruny: Doporučení ekonomů pro nadcházející týdny a měsíce.

“Investice do záložních testovacích a trasovacích kapacit by nás stály diametrálně méně, než případné znovuzavedení plošných zákazů, které by vedly k ekonomické ztrátě dalších stovek miliard korun,“ uvádí se v prohlášení. „A to nepočítáme ztráty na zdraví a životech a ztrátu ekonomické a politické důvěry, ke kterým by nutně došlo také,” píše se dále v dokumentu.

Podle ekonomů je pravděpodobné, že v Česku, stejně jako v dalších zemích, budou nadále vznikat lokální ohniska nákazy. Důležité je, aby se virus nešířil dál. Pokud bude nákaza pod kontrolou, ochrání to lidské životy i ekonomiku.

„Z ekonomického hlediska je dnes největším nebezpečím do budoucna strach. První srovnání údajů o spotřebitelské poptávce z různých zemí totiž ukazují, že lidé snížili spotřebu spíše ze strachu, než kvůli vládním omezením,“ podotkl Ole Jann z CERGE-EI.

I proto skupina ekonomů ve svých doporučeních vyzývá vládu k tomu, aby více investovala do pocitu bezpečí občanů, potažmo do větších kapacit nástrojů, které by umožnily lépe než dnes sledovat šíření nemoci, lépe a rychleji všechny informovat a dříve zastavit její šíření pouze lokálně zacílenými opatřeními.

Za nejdůležitější kroky považují:

(1) sběr dat a rychlé sofistikované vyhodnocování informací o výskytu nemoci s využitím moderních technologií;

(2) výrazně vyšší zálohy předem proškolených osob pro potřeby trasování;

(3) vypracování promyšlené národní testovací strategie, která v případě potřeby umožní provádět až 30 000 testů denně včetně potřeb prevence;

(4) provedení kvalitní osvětové a informační kampaně, která sníží riziko budoucího šíření paniky, strachu, ale i falešného pocitu bezpečí.

Doporučení vycházejí z několikaměsíční činnosti neformální skupiny desítek odborníků, které koordinuje think-tank IDEA při CERGE-EI.

„Od poloviny března jsme sepsali přes dvacet studií, které na základě poznatků řady oborů moderní ekonomie dávají odpovědi na nejrůznější problémy spojené s koronavirem. Zabývali jsme se otázkami společenského odstupu, chytrou karanténou, efektivním testováním, významem informací a samozřejmě ekonomickými dopady a doporučením kroků pro vládní konání,“ uvedl koordinátor iniciativy, výkonný ředitel think tanku IDEA Daniel Münich.

„Zavřely se školy, lidé přestali chodit do práce, vídat se s rodiči a přáteli. Zároveň domácnosti, které se více bojí epidemie, více omezily spotřebu. Navrhovaný soubor doporučení je cestou, jak předejít možnosti, aby se podobná situace opakovala, a jak zároveň podpořit dnešní domácí poptávku, kterou naše ekonomika potřebuje.“ dodal prof. Štěpán Jurajda, který je také členem vládního NERVu a ekonomického poradního týmu ústředního krizového štábu.

Kontakty pro média:

Blanka Javorová
E-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Tel.: +420 602 698 440

Anna Francová
E-mail:This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Tel.: +420 732 739 124

IDEA při CERGE-EI, Politických vězňů 7, Praha 1

Institut pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) při Národohospodářském ústavu AV ČR, v. v. i. je nezávislý akademický think-tank zaměřující se na analýzy, vyhodnocování a vlastní návrhy veřejných politik. Doporučení IDEA vychází z analýz založených na faktech, datech, jejich nestranné interpretaci a moderní ekonomické teorii. IDEA je projektem Národohospodářského ústavu Akademie věd České republiky, který spolu s Centrem pro ekonomický výzkum a doktorské studium Univerzity Karlovy (CERGE) tvoří společné akademické pracoviště CERGE-EI.

Web pripravujeme 2

 

 

IDEA Zpravodaj