Page 32 - IDEA Studie 16 2016 Predatorske casopisy ve Scopusu
P. 32

IMP 4,495, což ho řadí na 15. místo mezi 209 časopisy v oboru „Plant Sciences“. Frontiers in Microbiology má hodnotu AIS 1,393 a IMP 4,165, což ho řadí na 23. místo mezi 123 časopisy voboru „Microbiology“. Frontiers in Behavioral Neuroscience má hodnotu AIS 1,179 a IMP 3,392, což ho řadí na 6. místo mezi 51 časopisy v oboru „Behavioural Sciences“. Z hlediska citačních metrik si tudíž ve svých oborech již stihly vybudovat poměrně dobré renomé. Je pravda, že za publikaci v nich si autoři musí pořádně připlatit, ale podobné částky si účtují za zveřejnění vrežimu open access ve „standardních“ vědeckých časopisech i zavedená vydavatelství.
Jeffrey Beall několikrát probíral vydavatelství Frontiers na svém blogu (Beall 2013a, 2015, 2016ab). Ještě v srpnu 2015 psal, že „vydavatel Frontiers na mém seznamu není, přestože ohledně něj pravidelně dostávám dotazy a stížnosti“, ale v červenci 2016 již dochází k závěru, že „peer review proces ve Frontiers nefunguje správně. Je zkreslen snahou přijmout co nejvíce článků s cílem zvýšit tržby firmy. Frontiers není nic jiného než vanity press8“, a oznamuje, že nad ním vyřkl predátorský ortel.9 Beall opakovaně kritizuje systematicky laxní přístup k peer review, zvěsti o tlaku na editory přijímat články k publikaci a vysoké poplatky za publikování. Pokládá si otázku: „Proč jsou vědci ochotni zaplatit takové peníze, když existuje velké množství jiných časopisů, které publikují solidní článek bezplatně?“
Frontiers vydává ve formátu open access 57 časopisů, z nichž je polovina indexována ve Scopusu a třetina ve Web of Science. Rozhodně se tedy nejedná o čistě podvodné vydavatelství, které by za poplatek otisklo cokoliv. Není tudíž překvapením, že jeho zařazení na Beallův seznam vzbudilo ve vědecké komunitě rozporuplné reakce. Stačí si pročíst diskuse pod jeho blogy. Někteří tento krok uvítali a přidali vlastní nepěkné zkušenosti s časopisy od tohoto vydavatele. Jiní naopak již dříve Beallovi vyčetli, že je mu trnem v oku open access model publikování jako takový (Beall 2013b, Berger a Cirasella 2015, Crawford 2014b). Dokonce si to vysloužilo i poznámku v časopise Nature, která kritizuje subjektivnost hodnocení „predátorství“: „Kritici zařazení
8 Jako český překlad „vanity press“ se nabízí „publikování pro osobní potěchu“, nicméně ustálený výraz neexistuje. V českém akademickém prostředí jsou v oblasti knih známá například vydavatelství Lambert Academic Publishing či Nova Science Publishers.
9 Frontiers je uvedeno na Beallově seznamu použitém v této studii, který byl stažen 1. dubna 2016, takže toto vydavatelství muselo být přidáno již několik měsíců před zveřejněním citovaného blogu (Beall 2016b).
 30





























































































   30   31   32   33   34