Page 34 - IDEA Studie 16 2016 Predatorske casopisy ve Scopusu
P. 34

Ostatní uvedené časopisy působí podivněji. V případě International Journal of Mathematical Models and Methods in Applied Sciences a WSEAS Transactions on Business and Economics je zarážející velmi vysoký podíl českých autorů nacelkových výsledcích. Čeští autoři jsou zdaleka nejaktivnějšími přispěvateli. Podrobnější odpověď na otázku, proč tomu tak je, možná znají jen členové redakčních rad. Podle webových stránek těchto časopisů jsou v obou redakčních radách opět zastoupeni i akademici z českých univerzit. Zřejmá je rovněž snaha oztížení identifikace jejich vydavatele, protože na jejich webových stránkách o vydavateli není ani zmínka. Ulrichsweb uvádí, že oba časopisy pochází z Řecka, ale opravdová vazba na Řecko se hledá těžko. Řekové nejsou v redakčních radách a ani nepatří mezi časté přispěvatele. Webové stránky obou časopisů jsou navíc zjevně vytvořeny podle stejné šablony. Nabízí se tedy podezření, že tyto časopisy mají spíše než s Řeckem své operace spojeny s Českou republikou.
Zajímavý je také příklad Actual Problems of Economics. Jde o lokální východoevropský časopis, který sídlí na Ukrajině, odkud pochází také autoři poloviny jeho článků. Kromě angličtiny články vychází v ruštině či ukrajinštině a kromě českých autorů v něm publikují převážně Kazaši, Rusové, Poláci, Srbové či Slováci. Zatímco ve Web of Science se tento časopis udržel pouze v letech 2010 a 2011, Scopus ho indexuje dodnes. Jenom za první polovinu roku 2016 se v něm objevilo dalších 10 výsledků od českých autorů. Podobným osudem si prošel také časopis Advanced Science Letters. Do Web of Science se mu podařilo proklouznout v roce 2010, po kterém byl podle všeho vyhozen. Naopak ve Scopusu prozatím zůstává.
Predátorství časopisu Mediterranean Journal of Social Sciences bylo dostatečně prokázáno díky provokaci Jana Švelcha, Jaroslava Švelcha a Terezy Krobové z Fakulty sociálních věd UK (iDnes 2016). Do peer review procesu, který časopis údajně provádí, přihlásili falešný článek. Byl záměrně plný gramatických chyb. Jeho autoři si navíc vymysleli i neexistující vědeckou metodu. V jeho textu se dokonce objevila věta: „This article was produced as an experiment intended to verify suspected unethical publishing practices of so-called predatory or junk journals“, která byla jako jedna z mála gramaticky zcela správně. Experiment vyšel, protože editor zakrátko potvrdil vydání článku.
32































































































   32   33   34   35   36