Page 33 - IDEA Studie 20 2016 Preference klimatickych politik
P. 33

ročně18. Podle návrhu Politiky ochrany klimatu vČR ze září 2015 by se náklady na investice do snižování emisí dle evropských cílů mohly pohybovat v průměru v rozmezí od 23 do 30 miliard EUR ročně (mezi lety 2010 a 2050). Je však třeba si uvědomit, že velkou část těchto nákladů neponesou občané přímo a bude pokryta různými finančními mechanismy, jako je například obchod s emisními povolenkami.
Protože je ochota platit za klimatickou politiku ovlivněna specifickými vlastnostmi politiky, zjišťovali jsme, který princip rozdělení nákladů by lidé preferovali ve vztahu k cílům snížení emisí skleníkových plynů. Dále jsme analyzovali preference respondentů ve vztahu k nástrojům politik a možnostem využití nových příjmů do státního rozpočtu spojených s cílem 80% snížení emisí. Preference pro všechny vlastnosti politik jsou velmi heterogenní, což znamená, že zatímco některý respondent vyjádřil silnou preferenci přísnějších cílů, jiní je mohli vnímat jako zbytečné.
Jaké rozdělení nákladů Češi, Poláci a Britové upřednostňují?
Respondenti z České republiky a zVelké Británie preferují rozdělení nákladů na základě emisí produkovaných členskými státy EU před rozdělením na základě jejich bohatství nebo počtu obyvatel. Oproti tomu Poláci si tak často nepřejí rozdělení nákladů mezi zeměmi na základě emisí – jsou v průměru indiferentní k různým způsobům rozdělení nákladů.
Z hlediska rozdělení nákladů mezi obyvatele souhlasí lidé ze všech zkoumaných zemí se zavedením principu „znečišťovatel platí“ a nesouhlasí s fixními náklady na osobu. Ve Velké Británii bylo progresivní rozdělení nákladů na základě příjmu preferováno před lineárním rozdělením dle stejného podílu z příjmu, bylo ale stále méně preferované než rozdělení příjmu na základě emisí.
Jaká politická opatření by Češi, Poláci a Britové podpořili pro snížení emisí skleníkových plynů?
Češi preferují odstranění dotací činností a výrobků poškozujících životní prostředí a poskytování podpory environmentálně šetrných aktivit, zatímco Britové silně upřednostňují systém obchodování s emisními povolenkami. Poláci dávají přednost systému obchodování spovolenkami a zákazům a technologickým standardům následovaným odstraněním dotací škodlivých činností.
18 Jedná se o hrubý odhad vycházející z počtu domácností na základě Sčítání lidu, domů a bytů z roku 2011 (https://vdb.czso.cz/vdbvo2/faces/shortUrl?su=2761348e) a odhadnuté ochoty platit.
  31


























































































   31   32   33   34   35