Page 32 - IDEA Studie 20 2016 Preference klimatickych politik
P. 32

3 Diskuse a závěr
Vrámci společně stanovených evropských cílů snížení emisí skleníkových plynů předložených do Pařížské dohody se státy EU zavazují k přijetí politických opatření vedoucích k naplnění těchto cílů. Cíle snižování emisí skleníkových plynů (o 20 % do roku 2020, o 40 % do roku 2030 a o 80 % do roku 2050) Evropské unie jsou obecně přijatelné pro obyvatele Velké Británie, České republiky a Polska. Pouze menšina lidí je proti těmto cílům. Jakýkoliv z těchto cílů má podporu přinejmenším poloviny obyvatel těchto tří zemí, přičemž cíl do roku 2020 je přijatelný pro 69 % Čechů, 60 % respondentů z Polska a 59 % respondentů z Velké Británie.
Nicméně takto obecné měření přijatelnosti politiky Evropské unie na ochranu klimatu veřejností, které je typické pro výzkumy veřejného mínění, neposkytuje informace o přijatelnosti specifických vlastností politik včetně nástrojů použitých k zavedení takových politik a ani neukazuje, jestli by byli lidé ochotni nést určité náklady klimatických politik. Při vyjadřování obecné podpory politik většinou nejsou lidé informováni o důsledcích zavedení a nezavedení nových politik. Během zavádění ale může vzniknout odpor veřejnosti k dané politice. Příkladem, který ilustruje důležitost této problematiky, je selhání zavedení uhlíkové daně ve Francii v roce 2010. Abychom byli schopni identifikovat možnosti zlepšení návrhu politiky na ochranu klimatu, je zapotřebí identifikovat faktory, které ovlivňují postoje veřejnosti k politice, možné reakce veřejnosti na zavedení politiky a potenciál jejího přijetí.
Z těchto důvodů jsme realizovali národní reprezentativní dotazníkové šetření v České republice, Polsku a Velké Británii. K odhadu ochoty platit za politiky s cílem snižování emisí skleníkových plynů pro Evropskou unii jsme použili výběrové experimenty.
Jsou Češi, Poláci a Britové ochotni nést náklady na zavedení klimatických politik a za jakých podmínek?
Výsledky odhalily výrazné rozdíly mezi zkoumanými zeměmi. Co se týká preferencí ambicióznějších cílů klimatické politiky EU, zatímco Češi by byli ochotni platit měsíčně v průměru okolo 13-17 EUR za 40% nebo 80% snížení emisí skleníkových plynů a občané Velké Británie by byli ochotni platit 44-46 EUR, průměrná ochota Poláků platit za přijetí těchto cílů ve srovnání se současným cílem snížení emisí o 20 % se statisticky významně nelišila od nuly (více viz například Ščasný et al., 2016). Vzhledem k velké heterogenitě výsledků to však neznamená, že by žádní občané Polska nebyli ochotni nést náklady politických opatření snižování emisí. Domácnosti ČR by byly ochotny společně nést měsíční náklady přes 50 miliónů EUR měsíčně, tedy více než 600 miliónů EUR
30




























































































   30   31   32   33   34