Aktuálně

Zaměstnávání starších osob a ekonomické pobídky k jejich práci

IDEA vydává novou studii Studie Working Beyond Pensionable Age pojednávající o poklesu životní úrovně odchodem do důchodu. V ČR naprostá většina seniorů odchází do důchodu a stává se ekonomicky neaktivní při dosažení zákonného důchodového věku nebo dokonce předtím. Z pohledu finanční udržitelnosti důchodového systému a udržení jejich životní úrovně je přitom žádoucí, aby senioři co mohou pracovat a pracují rádi, odcházeli z práce v pozdějším věku.

Více: Zaměstnávání starších osob a ekonomické pobídky k jejich práci

 
 

Publikační výkonnost pracovišť výzkumných organizací v České republice

Nejnovější studie IDEA vychází pod názvem Oborová publikační výkonnost pracovišť výzkumných organizací v České republice v letech 2008-2012. Její autoři Štěpán Jurajda a Daniel Münich v ní ukazují, která vědecká pracoviště publikují v daném vědním oboru nejvíce článků v renomovaných vědeckých časopisech. Jde o jediný přehled excelentních pracovišť pro jednotlivé vědní obory v ČR v posledních letech.

Více: Publikační výkonnost pracovišť výzkumných organizací v České republice

 
 

Platy učitelů: setrvale nízké a neatraktivní

Tým autorů think tanku IDEA vydává studii zaměřenou na výši učitelských platů. Platy učitelů českých základních veřejných škol patří dlouhodobě k nejnižším mezi třicítkou nejrozvinutějších zemí světa. Autoři ve studii dále srovnávají platy učitelů s platy vysokoškolsky vzdělaných zaměstnanců veřejné sféry v Česku. I v tomto porovnání vycházejí učitelské platy hůře. Tento fakt má přímý vliv na zájem současné mladé generace Čechů o profesi učitele, který je setrvale nízký. Studie vznikla v rámci programu Strategie AV 21.

Více: Platy učitelů: setrvale nízké a neatraktivní

 
 

Švejnar v DVTV: Čínská krize je jako ruleta

Ekonom a vedoucí think-tanku IDEA Jan Švejnar poskytl rozhovor televizi DVTV, ve kterém se zaměřil zejména na propad akcií v Číně a na následek, který by tento propad mohl mít na Českou republiku.

Více: Švejnar v DVTV: Čínská krize je jako ruleta

 
 

Čekal bych, že 25 let po revoluci budeme dál

25.7.2015    http://www.penize.cz, Autor:  Ondřej Tůma
 

Proč se nám nedaří dohánět západní ekonomiky a utíkají nám i země jako Slovensko, Polsko a Slovinsko? Máme při současném uspořádání Evropy šanci něco na tom změnit? A podaří se nám zbavit nálepky „montovna Západu“? Na tyto a jiné otázky odpovídal Jan Švejnar v rozhovoru pro server penize.cz

Více: Čekal bych, že 25 let po revoluci budeme dál