O nás

Institut pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) je nezávislý think-tank zaměřující se na analýzu, vyhodnocování a vlastní návrhy veřejných politik. Doporučení IDEA vychází z analýz založených na faktech, datech, jejich nestranné interpretaci a moderní ekonomické teorii.

IDEA je think-tank Národohospodářského ústavu Akademie věd ČR. Národohospodářský ústav Akademie věd ČR je součástí společného akademického pracoviště CERGE-EI skládajícího se z Centra pro ekonomický výzkum a doktorského studia Univerzity Karlovy (CERGE) a Národohospodářského ústavu AV ČR, v. v. i. (Economics Institute of the Czech Academy of Sciences - EI).

Oblasti výzkumu

Hlavním cílem IDEA je na základě nezávislých analýz je vyvolávat veřejné debaty na klíčová témata, dávat návrhy vlastních veřejných politik a doporučení. Doporučení IDEA vychází z analýz založených na faktech, datech, jejich nestranné interpretaci a moderní ekonomické teorii.

IDEA se dlouhodobě věnuje následujícím tématům: DEMOGRAFICKÉ STÁRNUTÍ | VEŘEJNÉ FINANCE | TRH PRÁCE | ŠKOLSVÍ A VZDĚLÁVÁNÍ | DAŇOVÝ A SOCIÁLNÍ SYSTÉM | ENERGETIKA A ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ | VÝZKUM, VÝVOJ A INOVACE

Principy činnosti

1. Vytváření shody na základě intelektuální otevřenosti – přijímání volné soutěže myšlenek, otevřenost podnětům z různých částí světa, přehodnocování existujících stanovisek vzhledem k novým výzvám.
2. Využívání nejvhodnějších teoretických a praktických poznatků – snaha o rozvinutí postupů na základě nejlepších teoretických i praktických poznatků (z České republiky i ze zahraničí).
3. Zaměření aktivit na vytvoření efektivní politiky a strategie ČR – doplňovat akademické instituce vytvářením podkladů efektivním a operativním způsobem.

Strategie AV 21

IDEA  se v rámci své činnosti v roce 2015 zapojila do programu Strategie AV21, což je projekt pro špičkový výzkum Akademie věd České republiky. V jeho rámci IDEA vede jako hlavní koordinátor program Efektivní veřejné politiky a současná společnost zaměřený na společensko-vědní oblast.

 
 AVCR zakladni znacka CZ
 
 
 
 
 
Strategy modrobílá ENG
 
 
 

IDEA Zpravodaj