Aktuálně

Nová studie: Rodinná politika ve volebních programech

12. 10. 2017 Think-tank IDEA vydává novou studii v rámci série IDEA PRO VOLBY 2017

Daňové úlevy pro rodiny s dětmi, změny v sociálních dávkách nebo nedostatky ve službách pro rodiny s dětmi. Nejen těmito tématy rodinné politiky se zabývají volební programy dvanácti politických stran, které by mohly uspět v říjnových sněmovních volbách. Budou ale řešení, která nabízejí, dostatečně efektivní?

Většina stran neřeší rozdíly ve mzdách mužů a žen, nedostatečně se věnuje problémům se zaměstnáváním matek s dětmi a nenabízí věrohodné závazky v dostupnosti předškolní péče. Všechny sledované politické strany kromě Strany zelených pak zcela mlčí o roli otců, kteří by se mohli na péči o děti více podílet. Vyplývá to ze zjištění think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR, který dnes vydal novou studii v rámci série studií IDEA PRO VOLBY 2017.

Ekonomové z IDEA zmapovali volební programy těch politických subjektů, které se objevují na předních místech předvolebních průzkumů a mají po volbách větší šanci vstoupit do Sněmovny. Jde o hnutí ANO, ČSSD, KDU-ČSL, KSČM, ODS, Piráty, Realisty, SPO, STAN, Stranu zelených – SZ, Svobodné a TOP 09.

Lepší podmínky pro zaměstnané matky?

Strany se ve volebních programech sice shodují, že je potřeba podpořit především pracující rodiče, ne všechny se ale věnují zlepšení zaměstnanosti matek s dětmi. Přitom nabídka částečných pracovních úvazků v ČR patřím k nejnižším v EU. Češky si vybírají jednu z nejdelších rodičovských dovolených a ženy s pracujícími manžely čelí velmi vysokým efektivním daňovým sazbám. Po návratu na trh práce pak mají mnohem nižší mzdy než muži. „Problémem rozdílných platů u mužů a žen se většina stran kromě komunistů a Zelených ve svých programech ale nezabývá,“ řekla Klára Kalíšková, autorka studie.

Částečné pracovní úvazky, pružnou pracovní dobu, sdílená pracovní místa nebo práci z domova řeší lidovci, komunisté, Realisté, Zelení i TOP09. Většinou navrhují určitou formu daňového zvýhodnění flexibilních a zkrácených úvazků.

Jako důležité téma nicméně všechny politické strany vnímají nedostatek mateřských školek a dalších služeb pro předškolní děti, věnují se mu všechny strany kromě
KDU-ČSL a Pirátů. S výjimkou Zelených ale žádná strana nemluví o tom, kdo rozšíření kapacit školek zaplatí, a pro jak staré děti by měla být péče zajištěna. Strany podporují různé typy péče o nejmenší děti včetně mikrojeslí (ČSSD, SZ, Realisté), jeslí (KSČM, SPO), dětských skupin (TOP 09, SZ) a agentur na hlídání dětí (Realisté).

Komunisté by rádi znovuzavedli jesle jako zdravotnická zařízení. „Tento návrh KSČM je vcelku překvapivý a zřejmě veden nostalgií, protože ve společnosti již panuje výrazná shoda na tom, že péči o zdravé děti do věku tří let není potřeba poskytovat pod dohledem zdravotníků,“ komentuje Klára Kalíšková.

Aktivní otcovství – hudba budoucnosti

Jak podpořit aktivní otcovství a zvýšit počet otců na rodičovských dovolených se politické strany nezabývají. Ve většině programů není o výraznějším zapojení otců do péče ani zmínka. Přitom Česko je na tom v mezinárodním srovnání špatně. Pouze dvě procenta osob na rodičovské tvoří muži, zatímco evropský průměr činí deset procent. Pouze Zelení mluví o zapojení obou rodičů do výchovy jako o jednom z hlavních úkolů rodinné politiky. Chtějí ho dosáhnout pomocí finančního zvýhodnění střídání na rodičovské dovolené, podporou aktivního otcovství a zavedením otcovské dovolené. „O zapojení otců do péče se zmiňuje i program TOP09, která naopak odmítá povinnost obou rodičů vystřídat se během rodičovské dovolené,“ uvedla Klára Kalíšková.

Vyšší daňové úlevy jako jediné řešení?

Přestože má Česko v rámci Evropské unie druhý nejvyšší podíl výdajů na daňové úlevy pro rodiny, chtějí je všechny strany s výjimkou Pirátů a Svobodných dále zvyšovat. Strany se ale výrazně liší v tom, jakou formou by chtěly rodinám od daňové zátěže ulevit. „Realisté, Zelení a TOP09 slibují zavedení daňových úlev, které by snížily efektivní zdanění žen a pomohly jim v návratu na trh práce. Naopak ANO, ČSSD, KDU-ČSL, KSČM a SPO navrhují daňové změny, které by daňovou zátěž snížily jen u prvních vydělávajících, většinou tedy u mužů,“ uvedla Klára Kalíšková.

Většina stran řeší změny v sociálních dávkách. Jak k problému strany ve svých volebních programech přistupují? Především tím, jak zastavit zneužívání dávek, se zabývá ANO, ODS, Svobodní a TOP 09. Piráti chtějí celý systém zjednodušit. Sociální demokraté slibují nárok na porodné a přídavky na děti pro rodiny až do 3,5násobku životního minima (dnes do 2,7násobku) a zvýšení porodného na 15 000 Kč (v současnosti 13 000 pro první a 10 000 Kč pro druhé dítě). SPO požaduje zavedení valorizace dětských přídavků podle inflace. Naopak Zelení chtějí zavést např. plošný nárok na peněžitou pomocv mateřství, který nebude vázaný na nemocenské pojištění.

Více naleznete ve studii „IDEA PRO VOLBY 2017. Rodinná politika ve volebních programech: přehled a rozbor

Autorka studie: Klára Kalíšková (+420 777 831 368))

________________________

Kontakt pro média:

Blanka Javorová
IDEA při Národohospodářském ústavu AV ČR, v. v. i.
Politických vězňů 7
110 00 Praha 1
Telefon: +420 224 005 146, mobil: +420 602 698 440
Web: https://idea.cerge-ei.cz/
www.facebook.com/ideacerge