Aktuálně

Investice proti koroně nám ušetří koruny

5. 6. 2020 Doporučení ekonomů pro nadcházející týdny a měsíce

Tiskovou zprávu ve formátu PDF si můžete stáhnout ZDE

Celý text doporučení ekonomů zapojených do projektu IDEA anti COVID-19 ve formátu PDF si můžete stáhnout ZDE.

Česko potřebuje dále investovat do nástrojů, které umožní lépe než dnes sledovat šíření koronaviru a rychleji ho zastavit. Je to nejlevnější a nejúčinnější způsob, jak preventivně ochránit zdraví obyvatel i ekonomiku zároveň. Shoduje se na tom tým ekonomů CERGE-EI sdružených v neformální skupině autorů studií "IDEA anti COVID-19". Konkrétní doporučení pro českou vládu vědci formulovali na základě poznatků z tuzemska i zahraničních zkušeností v textu „Anti-strach: Doporučení iniciativy IDEA anti Covid19: Budování kapacit a příprava na návrat epidemie jsou základem zdravé ekonomické politiky.“

"Investice do záložních testovacích a trasovacích kapacit by nás stály diametrálně méně, než případné znovuzavedení plošných zákazů, které by vedly k ekonomické ztrátě dalších stovek miliard korun," uvádí se v prohlášení. "A to nepočítáme ztráty na zdraví a životech a ztrátu ekonomické a politické důvěry, ke kterým by nutně došlo také," píše se dále v dokumentu.

Podle ekonomů je pravděpodobné, že v Česku, stejně jako v dalších zemích, budou nadále vznikat lokální ohniska nákazy. Důležité je, aby nákaza zůstala pod kontrolou, nejen v zájmu zdraví a lidských životů, ale také zdraví ekonomiky, která je pro zdraví a život lidí v zemi také velmi důležitá. "Z ekonomického hlediska je dnes největším nebezpečím do budoucna strach. První srovnání údajů o spotřebitelské poptávce z různých zemí totiž ukazují, že lidé snížili spotřebu spíše ze strachu, než kvůli vládním omezením," podotkl Ole Jann z CERGE-EI.

I proto skupina ekonomů ve svých doporučeních vyzývá vládu k tomu, aby více investovala do pocitu bezpečí občanů, potažmo do větších kapacit nástrojů, které by umožnily lépe než dnes sledovat šíření nemoci, lépe a rychleji všechny informovat a dříve zastavit její šíření pouze lokálně zacílenými opatřeními.

Za nejdůležitější kroky považují: (1) sběr dat a rychlé sofistikované vyhodnocování informací o výskytu nemoci s využitím moderních technologií; (2) výrazně vyšší zálohy předem proškolených osob pro potřeby trasování; (3) vypracování promyšlené národní testovací strategie, která v případě potřeby umožní provádět až 30 000 testů denně včetně potřeb prevence; (4) provedení kvalitní osvětové a informační kampaně, která sníží riziko budoucího šíření paniky, strachu, ale i falešného pocitu bezpečí.

Doporučení vycházejí z několikaměsíční činnosti neformální skupiny desítek odborníků CERGE-EI v rámci think tanku IDEA při CERGE-EI. „Od poloviny března jsme sepsali přes dvacet studií, které na základě poznatků řady oborů moderní ekonomie dávají odpovědi na nejrůznější otázky spojené s koronavirem. Zabývali jsme se otázkami společenského odstupu, chytrou karanténou, efektivním testováním, významem informací a samozřejmě ekonomickými dopady a doporučením kroků pro vládní konání,“ uvedl koordinátor iniciativy, výkonný ředitel think tanku IDEA Daniel Münich.

"Zavřely se školy, lidé přestali chodit do práce, vídat se s rodiči a přáteli. Zároveň domácnosti, které se více bojí epidemie, více omezily spotřebu. Navrhovaný soubor doporučení je cestou, jak předejít možnosti, aby se podobná situace opakovala, a jak zároveň podpořit dnešní domácí poptávku, kterou naše ekonomika potřebuje." dodal prof. Štěpán Jurajda ze zmíněné skupiny, který je také členem vládního NERVu a Ekonomického poradního týmy při Krizovém štábu.


Kontakty pro média:

Blanka Javorová
E-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Tel.: +420 602 698 440

Anna Francová
E-mail:This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Tel.:  +420 732 739 124

IDEA při Národohospodářském ústavu AV ČR, v. v. i.
Politických vězňů 7
110 00 Praha 1
Web: https://idea.cerge-ei.cz
www.facebook.com/ideacerge
https://twitter.com/IDEA_ThinkTank

IDEA Zpravodaj