Aktuálně

Startupy v době pandemie covid-19

15. 5. 2020 Studie založená na datech z USA

Celou studi si můžete přečíst zde Startupy v době pandemie covid-19: zkušenosti z USA pro Česko

Celý text ve formátu PDF si můžete stáhnout ZDE.

Nynější krize covid-19 citelně zasáhne nově založené firmy včetně startupů, tedy nově založené či začínající společnosti, které se nyní nacházejí v křehkých fázích svého ekonomického vývoje. Startupy a nově založené firmy jsou ale důležité z hlediska tvorby nových pracovních míst a v USA stojí za třemi čtvrtinami čistého růstu celkové zaměstnanosti.

S kolegou Vincentem Sterkem z University College London jsme vytvořili „startupovou kalkulačku“, která kvantifikuje dopady různých scénářů průběhu krize na celkovou zaměstnanost v ekonomice. Naše výpočty na datech z USA naznačují, že i jednoroční pokles v počtu nových firem má za následek miliony ztracených pracovních míst a může vyžadovat až deset let ekonomického zotavování.

Data z Eurostatu ukazují, že i v České republice mají startupy podobný význam pro zaměstnanost, stejně jako v USA. Nic na tom nemění skutečnost, že fenoménu startupů a začínajících firem není v Česku věnována strany akademiků a tvůrců vládních politik zdaleka taková pozornost jako v USA. Opatření české vlády v rámci mírnění dopadů krize způsobené epidemií covid-19 by proto měla pamatovat nejen na zavedené malé a středně velké podniky, ale také na ty nedávno založené a na podnikatele, kteří se teprve chystají na trh vstoupit.

IDEA Zpravodaj