Podpora rodin s dětmi

Česká republika patří ke státům s vůbec nejštědřejším systémem daňové podpory rodin s malými dětmi. Přesto je její celková výdajová politika na rodinnou podporu – dávky, daňové úlevy, veřejné služby – v rámci celé EU jen lehce nadprůměrná. Důvodem je to, že tato podpora je výrazně soustředěna na daňové úlevy, zatímco podpora formou služeb péče o děti je velmi nízká. To jsou hlavní témata studie Podpora rodin s dětmi vydané 1. června 2017.

Klíčová zjištění studie:

 

  • Současná rodinná politika se míjí účinkem zejména pro sociálně slabší rodiny a pro ženy-matky. Daňové úlevy totiž nevyužijí rodiny bez pracovních příjmů nebo s příjmyvelmi nízkými, které mají zároveň více dětí.
  • ČR vykazuje v rámci celé EU jedny z nejvyšších negativních dopadů mateřství na zaměstnanost žen.
  • To vše přispívá k paradoxu, že s průměrem 1,5 dítěte na jednu ženu patří ČR mezi země s nejnižší porodností na světě i přesto, že daňový systém je k rodinám naopak jeden z nejštědřejších.
  • Příklad z jiných zemí ukázal, že pokud je podpora namířena nikoliv „plošně“ různými daňovými úlevami nebo dávkami, ale cílí na ulehčení v péči o děti primárně pečující osobě, tedy v ČR ženě-matce, dětí se může rodit více.

 

11 KLÍČOVÝCH OTÁZEK PRO VEŘEJNOU DISKUSI:
 
 

1. Která forma podpory rodin s dětmi by se měla zvýšit (pokud nějaká)? Daňová, dávková nebo podpora formou lepší dostupnosti veřejných služeb? A která snížit?

2. Míra daňových úlev (DPFO a pojistné) pro rodiny s dětmi. Míra by se měla zvýšit, snížit, anebo zůstat na současné úrovni? Mělo by dojít ke změně formy podpory (jak)?

3. Zacílení podpory rodin s dětmi na rodiny sociálně potřebné. Je současné nastavení dávkové podpory rodin s dětmi vhodně nastaveno nebo by se mělo více přesměrovat na určité typy r rodin? Které?

4. Zacílení podpory rodin s dětmi na (ne)pracující. Měla by se dávková podpora více zaměřit na rodiny s dětmi bez pracovních příjmů nebo spíše na rodiny s dětmi, ve kterých alespoň jeden rodič pracuje? Jak?

5. Nízká zaměstnanost matek s dětmi. Považujete současnou situaci za problematickou? Pokud ano, je žádoucí problém řešit na úrovni státu? Jak?

6. Dopady mateřství na mzdy žen. Považujete současnou situaci za problematickou? Pokud ano, je žádoucí problém řešit na úrovni státu? Jak?

7. Dostupnost zařízení pro děti mladší 3 let. Je třeba činit opatření na zvýšení dostupnosti těchto zařízení? Na jaké úrovni (stát, kraje, obce)? Jakým opatřením v jakých typech zařízení?

8. Dostupnost zařízení předškolní výchovy pro děti od 3 let věku. Je stávající situace a výhled uspokojující nebo je třeba dodatečných opatření na úrovni státu? Jakých?

9. Flexibilita forem práce. Je dostupnost flexibilních forem práce (včetně částečných úvazků, práce z domova,…) dostatečná nebo se jedná o problém? Je žádoucí tento problém řešit opatřením na úrovni státu? Jak?

10. Role otců v péči o děti. Je žádoucí na úrovni státu motivovat otce k většímu zapojení do péče o děti?

11. Fertilita. Je stávající míra fertility v ČR dostačující nebo je třeba dodatečných opatření ke zvýšení porodnosti? Jakých?

 

 

 

VÝBĚR Z MEDIÁLNÍCH VÝSTUPŮ KE STUDII:

 

Rodina především, Hospodářské noviny, (1. 6. 2017)
Stát podporuje rodiny daněmi a dávkami, školek je málo,ceskenoviny.cz (7. 6. 2017)
Stát pomáhá rodinám daněmi a dávkami, školek je ale málo, iDNES.cz  (7. 6. 2017)
- V Česku chodí do školky nejméně dvouletých dětí, Aktualne.cz (21. 6. 2017)
Podíl dětí mladších tří let je v českých školkách nejnižší, Novinky.cz (22. 6. 2017)

IDEA Zpravodaj