Rodinná politika ve volebních programech: přehled a rozbor

Tato studie poskytuje přehled návrhů týkajících se rodinné politiky tak, jak je uvádí volební programy politických subjektů ucházejících se o křesla v Poslanecké sněmovně ve volbách 20. – 21. října 2017. Studie tyto návrhy komentuje a poskytuje analýzu jejich možných dopadů.

Klíčová zjištění studie:

 

  • Přestože podpora rodin s dětmi je u nás výrazně koncentrovaná na daňové úlevy, všechny strany s výjimkou Pirátů a Svobodných chtějí daňové úlevy rodinám v nějaké formě dále zvyšovat. Některé strany slibují zavedení daňových úlev, které by snížily efektivní zdanění žen a pomohly jim v návratu na trh práce (Realisté, SZ, TOP09), zatímco jiné plánují daňové změny, které by daňovou zátěž snížily jen u prvních vydělávajících, většinou tedy mužů (ANO, ČSSD, KDU-ČSL, KSČM, SPO).
  • Změny dávkového systému zmiňuje ve svých volebních programech většina politických subjektů. Pouze ČSSD, SPO a SZ ale navrhují takové zvýšení dávek, které je zaměřené na sociálně potřebné rodiny, a zvýšilo by přerozdělování od bohatších k chudým rodinám, které je u nás relativně nízké. Ostatní strany spíše akcentují problém zneužívání sociálních dávek a jdou tedy ve svých návrzích opačným směrem (ANO, ODS, Svobodní, TOP 09). Piráti pak ve svém volebním programu přichází s odlišnou koncepcí, která cílí na zjednodušení celého systému.
  • Volební programy všech stran kromě KDU-ČSL a Pirátů reflektují nedostatky ve službách pro rodiny s dětmi a navrhují zvýšení dostupnosti předškolní péče o děti a dalších služeb pro rodiny. S výjimkou SZ ale strany nehovoří o tom, kdo bude financovat rozšíření kapacit předškolních zařízení, ani do jaké míry a pro jak staré děti by měla být předškolní péče zajištěna.
  • O potřebě zvýšení dostupnosti flexibilních forem práce hovoří programy pěti politických stran (KDU-ČSL, KSČM, Realisté, SZ, TOP 09). Pokud strany přichází s konkrétním návrhem, jak tohoto cíle dosáhnout (KDU-ČSL, Realisté, SZ), navrhují nějakou formu daňového zvýhodnění flexibilních a zkrácených úvazků.
  • Zapojení otců do péče je u nás v mezinárodním srovnání velmi nízké, s výjimkou SZ však tento problém žádná strana nepovažuje za dostatečně důležitý, aby mu věnovala ve svém volebním programu pozornost. Přitom zapojení otců do péče a rozšíření služeb péče o děti je důležitým předpokladem pro zvýšení porodnosti, které by ČR velmi potřebovala.

 

11 KLÍČOVÝCH OTÁZEK PRO VEŘEJNOU DISKUSI:

 

1. Která forma podpory rodin s dětmi by se měla zvýšit (pokud nějaká)? Daňová, dávková nebo podpora formou lepší dostupnosti veřejných služeb? A která snížit?

2. Míra daňových úlev (DPFO a pojistné) pro rodiny s dětmi. Míra by se měla zvýšit, snížit, anebo zůstat na současné úrovni? Mělo by dojít ke změně formy podpory (jak)?

3. Zacílení podpory rodin s dětmi na rodiny sociálně potřebné. Je současné nastavení dávkové podpory rodin s dětmi vhodně nastaveno nebo by se mělo více přesměrovat na určité typy r rodin? Které?

4. Zacílení podpory rodin s dětmi na (ne)pracující. Měla by se dávková podpora více zaměřit na rodiny s dětmi bez pracovních příjmů nebo spíše na rodiny s dětmi, ve kterých alespoň jeden rodič pracuje? Jak?

5. Nízká zaměstnanost matek s dětmi. Považujete současnou situaci za problematickou? Pokud ano, je žádoucí problém řešit na úrovni státu? Jak?

6. Dopady mateřství na mzdy žen. Považujete současnou situaci za problematickou? Pokud ano, je žádoucí problém řešit na úrovni státu? Jak?

7. Dostupnost zařízení pro děti mladší 3 let. Je třeba činit opatření na zvýšení dostupnosti těchto zařízení? Na jaké úrovni (stát, kraje, obce)? Jakým opatřením v jakých typech zařízení?

8. Dostupnost zařízení předškolní výchovy pro děti od 3 let věku. Je stávající situace a výhled uspokojující nebo je třeba dodatečných opatření na úrovni státu? Jakých?

9. Flexibilita forem práce. Je dostupnost flexibilních forem práce (včetně částečných úvazků, práce z domova,…) dostatečná nebo se jedná o problém? Je žádoucí tento problém řešit opatřením na úrovni státu? Jak?

10. Role otců v péči o děti. Je žádoucí na úrovni státu motivovat otce k většímu zapojení do péče o děti?

11. Fertilita. Je stávající míra fertility v ČR dostačující nebo je třeba dodatečných opatření ke zvýšení porodnosti? Jakých?

 

 

VÝBĚR Z MEDIÁLNÍCH VÝSTUPŮ KE STUDII:

Jaká byla rodinná politika ve volebních programech?, web AV ČR (25. 10. 2017)

Nerovnost v příjmech mužů a žen většinu politiků netrápí. Neřeší ani otce na rodičovské, Blesk.cz Zprávy (15. 10. 2017)

Většina stran nemyslí na nízké mzdy matek, neřeší ani otce na rodičovské dovolené, ukázala studie, Aktualne.cz (14. 10. 2017)

Zrušme slevu na manželku a pomozme rodinám jinak, navrhují experti. Nemotivuje ženy vrátit se do práce, říkají v debatě Ekonomu, Hospodářské noviny (4. 10. 2017)

Těžký život matek: Vysoké daně a málo částečných úvazků, Ekonom.cz (4. 10. 2017)

Jak podpořit rodiny, Ekonom.cz,  politická debata - uvnitř článku video (3. 10. 2017)

IDEA Zpravodaj