Srholec Martin

Účinky programu ALFA TA ČR ve firmách

28. 6. 2023Záznam semináře s diskusí na téma Účinky programu ALFA TA ČR ve firmách z pohledu metody regresní diskontinuity

Seminář představil studii zkoumající účinnost vládních dotací na podnikový výzkum a experimentální vývoj (VaV). Dokázal dotační program ALFA poskytovaný Technologickou agenturou České republiky (TA ČR) stimulovat výdaje a výsledky VaV a podpořit ekonomický rozvoj?

Podívejte se na záznam workshopu:

Studie 

Rozdíly nákladnosti výzkumu a výuky na vysokých školách

22. 6. 2023 Nová studie „Rozdíly nákladnosti vysokoškolského výzkumu mezi vědními oblastmi: Jak moc se liší od „KENů“ ve výuce?" zkoumá, nakolik se tzv. koeficienty ekonomické náročnosti (KENy), podle kterých se rozdělují dotace na vysokoškolskou výuku, liší od nákladnosti vysokoškolského výzkumu. Odpovídají KENy různých vědních oblastí současné ekonomické realitě, nebo je načase je přepočítat?

Rozdíly nákladnosti vysokoškolského výzkumu mezi vědními oblastmi: Jak moc se liší od „KENů“ ve výuce?

Martin Srholec

Červen 2023

Tato studie zkoumá, nakolik se tzv. koeficienty ekonomické náročnosti (KENy), podle kterých se rozdělují dotace na vysokoškolskou výuku, liší od nákladnosti vysokoškolského výzkumu.

Studie | Abstrakt CZ/EN 

Jsou dotace na podnikatelský VaV účinné?

15. 5. 2023 Nová studie „Jsou dotace na podnikatelský VaV účinné? Závěry z regresní diskontinuity v ALFA programu TA ČR" zkoumá dopady vládních dotací podnikového výzkumu a experimentálního vývoje (VaV). Dokázal dotační program ALFA poskytovaný Technologickou agenturou České republiky (TA ČR) stimulovat výdaje a výsledky VaV a podpořit ekonomický rozvoj?  

Jsou dotace na podnikatelský VaV účinné? Závěry z regresní diskontinuity v ALFA programu TA ČR

Matěj Bajgar, Martin Srholec

Květen 2023

Tato studie zkoumá dopady vládních dotací podnikového výzkumu a experimentálního vývoje (VaV).

Studie | Abstrakt CZ/EN 

IDEA Zpravodaj