Aktuálně

Příjmy státního rozpočtu 2024 vs. stav před krizí

06. 3. 2024 Nová studie „Analýza příjmů státního rozpočtu 2024 ve světle předkrizového roku 2019“ srovnává příjmy schváleného státního rozpočtu pro rok 2024 s výsledky státního rozpočtu v roce 2019 před krizí. O kolik vzrostou jednotlivé příjmy státního rozpočtu ve vztahu ke zvýšení cenové hladiny a zvýšení nominálního ekonomického výkonu země? Do jaké míry příjmy státního rozpočtu zaostávají za růstem jeho výdajů?

Více: Příjmy státního rozpočtu 2024 vs. stav před krizí

 
 

Představujeme audio shrnutí od umělé inteligence

Roboticky namluvená shrnutí studií. Nebaví vás číst a chcete si shrnutí našich studií raději poslechnout? Robotky Jana a Cori vám je rádi přečtou v češtině i v angličtině. 

IDEA při CERGE-EI jde s dobou a k načtení shrnutí studií využívá umělou inteligenci od firmy The Mama AI. 

Jako první nám robotky Jana a Cori namluvily shrnutí k nové studii Analýza příjmů státního rozpočtu 2024 ve světle předkrizového roku 2019

Robotka Jana - CZ

Robotka Cori - EN

Studie

audio shrnutí final

 
 

Vyplatí se státu investovat do vysokoškoláků?

28. 2. 2024  Je český pracovní trh přesycen vysokoškoláky? A vyplatí se ještě veřejná podpora růstu počtu vysokoškolských studentů? Podívejte se na nový IDEA Talks se Štěpánem Jurajdou a Davidem Klimešem.

Více: Vyplatí se státu investovat do vysokoškoláků?

 
 

Velká malá důchodová reforma a co dále?

19. 2. 2024  Co přinese dlouho očekávaná důchodová reforma? A jaké budou její dopady? Podívejte se na nový díl IDEA Talks s Filipem Pertoldem a Davidem Klimešem.

Více: Velká malá důchodová reforma a co dále?

 
 

Česko má vědní priority spíše jen na papíře

Štěpán Jurajda z IDEA při CERGE-EI vystoupil na konferenci Učené společnosti České republiky "Vědní politika a dlouhodobé výzvy pro rozvoj vědy v ČR" v Senátu Parlamentu České republiky se svou přednáškou "Matoušův efekt oborové struktury vědy v ČR"

Štěpán Jurajda mimo jiné hovořil o dlouhodobě neměnné oborové struktuře zdrojů financování a výkonnosti české vědy, podfinancování společenskovědních oborů i dlouhodobých výzvách vědy v ČR.
 
Podívejte se na záznam konference (přednáška Štěpána Jurajdy od 1:13 hodiny)
 
 
Oborové srovnání publikační produktivity, citovanosti a autorů v rámci Evropy nabízí aplikace IDEA při CERGE-EI 👉 https://idea.cerge-ei.cz/seznam-publikaci/idea-aplikace
 
 

IDEA Zpravodaj