Aktuálně

Penzijní dluh: Břímě mladých

24. května 2011 - IDEA dnes vydala studii Ondřeje Schneidera "Penzijní dluh: Břímě mladých" analyzující skrytý penzijní dluh a mezigenerační přerozdělování v České republice a čtyřech dalších evropských zemích. Studie byla představena na diskusním fóru IDEA za přítomnosti zástupců penzijních fondů, ministerstev a akademické sféry. Český státní důchodový systém ze srovnání vyšel jako nejméně výhodný pro mladší generace.

Více: Penzijní dluh: Břímě mladých

 
 

Poplatky penzijních fondů: Komentář

6. května 2011 - Ondřej Schneider a Libor Dušek napsali komentář o poplatcích penzijních fondů reagující na návrhy Ministerstva financí České republiky. Autoři s pomocí zahraničních příkladů ukazují, že původně navrhované maximální poplatky byly jednoznačně nadsazené. Autoři dále argumentují, že důležitejší než výše regulovaných poplatků je správné nastavení pravidel pro trh penzijních fondů.

Více: Poplatky penzijních fondů: Komentář

 
 

Výkonnost penzijních fondů

14. dubna 2011 — Ondřej Schneider a Jan Hlaváč publikovali novou analýzu Finanční výkonnost penzijních fondů ve střední Evropě, která poukazuje na velmi slabou výkonnost českých penzijních fondů. Autoři porovnávají výkonnost penzijních fondův regionu střední a východní Evropy (kromě České republiky ještě Bulharsko, Chorvatsko, Maďarsko, Polsko a Slovensko).

Více: Výkonnost penzijních fondů

 
 

Dopad daňových změn

24. února 2011  IDEA dnes publikovala studii přinášející kvantitativní vyhodnocení návrhů daňových změn. Autoři Libor Dušek a Petr Janský v ní odhadují dopady vládou navrhovaného sjednocení daně z přidané hodnoty (DPH) na 20%, následné valorizaci důchodů a snížení sociálního pojištění o 1.8 procentního bodu.

Více: Dopad daňových změn

 
 

IDEA Zpravodaj